Türkiye Rüzgar Enerjisi Sektör Buluşması Sonuç Tebliği

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen (TÜRES 2011/2) TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖR BULUŞMASI “Rüzgar ve Güneş Enerjisi Ölçüm Tebliği” konuşu değerlendirme toplantısı, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Konferans Salonu’nda 400’den fazla temsilcinin katılımı ile 6 Ekim 2011 Perşembe günü gerçekleştirilmiştir. Toplantıda yapılan konuşmalar ile sektör katılımcılarının dile getirdiği temel konular değerlendirilerek aşağıdaki sonuç bildirgesi kamuoyuna sunulmuştur. 

 

- Rüzgar ve güneş yatırımlarında yapılacak olan lokal ölçümlerin ve bu ölçümler sonucunda alınan verilerin, ülkemizin rüzgar ve güneş enerjisi potansiyelinde en verimli şekilde değerlendirilmesi ve yapılacak yatırımlarda sağlıklı ve doğru fizibilite yapılması amacına yönelik olmalıdır.

- Önceden Lisans almış projelerin sahasına ölçüm istasyonu kurularak, boşuna yatırım yapılmaması için Lisanslı projelerin sınır koordinatlarının açıklanması gerekmektedir.

- Ölçüm sistemi kurulduğunda proje sahalarını açığa çıkaracağından, Lisans başvurusu sürecinde projenin açığa çıkmasından kaynaklanan olumsuzlukları ortadan kaldıracak bir düzenlemenin getirilmesi gerekmektedir.  

- Bağlanabilir Trafo Kapasitelerinin olduğu bölgelerde projelere geliştirileceğinden, güneş enerjisinde olduğu gibi Rüzgar Enerjisinde de TEİAŞ tarafından trafo kapasiteleri açıklanmalı, ona göre ölçüm istasyonları kurulmalıdır.

- 1 Kasım 2007 Rüzgar müracaatlarında olduğu gibi açılacak yeni rüzgar ve güneş müracaatlarında da aynı bölgeye çok fazla başvuru olacağından gereksiz yere aynı bölgeye bir çok kişi tarafından ölçüm istasyonu kurulmasının önüne geçecek düzenlemelere yer verilmelidir.

- 1 Kasım 2007 tarihinde ölçüm yapan ancak yarışmalarda lisans almaya hak kazanamayan müracaat sahiplerinin önceki ölçümlerinin değerlendirilmesine imkan tanıyacak düzenlemeler yapılmalıdır.

- Ölçümler EİE ve/veya EİE’nin uygun gördüğü firmalardan hizmet satın alarak yaptırılmalı ve projeler geliştirilmeli, daha sonra bu geliştirilen projeler için yarışma yapılmalıdır. 

http://www.ruzgarenerjisibirligi.org.tr/attachments/article/153/TURES%202011-2%20Ruzgar%20ve%20Gunes%20Enerjisi%20Olcum%20Tebligi%20Toplanti%20Sonuc%20Raporu.pdf

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.