Nükleer Enerjiye Karşı Olanların Sayısı Artıyor

Globescan tarafından BBC için 23 farklı ülkede 23,000'den fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre nükleer enerjiye karşı olanların oranı 2005 yılından bu yana artış göstermiş. Araştırma sonuçlarına göre pek çok kişi gelecekteki enerji ihtiyacının nükleer değil de yenilenebilir kaynaklardan karşılanması gerektiğini düşünüyor. 

Özellikle de nükleer reaktörlerin devrede olduğu ülkelerden araştırmaya katılanlar yeni reaktörlerin yapılmasına karşı. Katılımcıların %39'u ülkelerinde var olan santrallerin

kullanılması, ancak yenilerinin yapılmaması gerektğini savunmuş.Öte yandan %30'u ise nükleer santrallerin tehlikeli olduğunu ve hepsinin en kısa sürede kapatılması gerektiğini ifade etmiş.
Bu sene Haziran ve Eylül arasında yapılan araştırma Japonya'daki Fukushima krizi sonrasına denk geliyor. Önemli bir nokta da Ingiltere ve Amerka'da nükleer santrallere karşı olanların azalmaya başlaması.
Araştırma kapsamında yer alan ülkelerden 12'si nükleer santral işleten 31 ülke arasından. Karşı olma veya olmama durumu katılımcıların ülkelerinde nükleer santrallerin ne yoğunlukta kullanıldığına göre de değişmiş. Yukarıda belirttiğimiz karşıt görüşlerin yanı sıra %22'lik bir kesim de nükleer santrallerin güvenli ve önemli bir elektrik kaynağı olduğunu ve daha fazla nükleer santral inşa edilmesi gerektiğini söylemiş.
2005'te aralarında bu son araştırmada da yer alan 8 ülkenin bulunduğu bir araştırma yapan GlobeScan, nükleer güce karşı olanların sayısında ciddi bir artış olduğunu ifade ediyor. Almanya'da karşı olanların sayısı %73'ten %90'a çıkarken, Mexica'da %51'den %82'ye, Fransa'da %66'dan %83'e çıkmış.
En büyük fark Almanya'da gözküyor. Merkel hükümeti'nin tüm nükleer enerji tesislerinin kapatılması yönündeki politikası bu araştırmaya göre Almanlar'ın %52'si tarafından destekleniyor.
Öte yandan İngiltere'de nükleer santralleri destekleyenlerin sayısı %33'ten %37'ye çıkmış, Amerika'da ise sabit kalmış. GlobeScan'in başkanı Doug Miller, "Japonya'da Fukushima nükleer felaketi'nin Amerika ve İngiltere kamu oyunda nükleer güç konusunda bir etki yaratmamış olması dikkat çekici ve bu durum, diğer ülkelerde 2005'ten bu yana yeni nükleer santral yapımına karşı olanların oranındaki artış ile çelişkili" diye vurgulamış. Benzeri bir durum Çin'de de söz konusu %42 destekleyenlerin oranı sabit kalırken Pakistan'da ise katılımcıların %39'unu bulmuş.
Nükleer santralı olmayan ülkelerde arasında ise Nijerya'da katılımcıların %41'i, Gana'da %33'ü ve Mısır'da %31'i inşa edilmesini desteklemiş.
Araştırma sonuçlarına göre fosil yakıtlar ve nükleerden vaz geçilerek yenilenebilir kaynaklardan enerji elde edilerek enerji ihtiyaçlarının karşılanması herkesi memnun edecek ortak çözüm.

 

Katılımcılara ülkelerinde gelecek 20 yılda enerji verimliliğine odaklanma, fosil yakıtlar ve nükleer kaynaklı enerjinin tamamen rüzgar ve güneş kaynaklı enerjiyle değiştirilmesinin mümkün olup olmadığı konusunda görüşleri sorulduğunda, %71'i bunun mümkün olabileceğini söylemiş.

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.