Mazda kapasitör esaslı rejeneratörlü fren sistemi geliştirdi

Mazda'nın geliştirdiği iddiaya göre dünyada ilk kapasitör esaslı rejeneratif fren sisteminde i-ELOOP (Akıllı Enerji Döngüsü) ile kapasitör fren ile ortaya çıkan enerjiyi saklamak için kullanılıyor. 

Mazda'nın iddiasına göre kapasitör kullanımı ile saklanan yüksek kapasitede elektriğin akü sistemi üzerinde olumlu etkileri olacak. Saniyeler içinde sarj ve deşarj olan kapasitörler bu sayede uzun süreli kullanımda daha az aşınmış olacaklar.


i-ELOOP, kinetik enerjiyi geri kazanmaya sürücü ayağını gaz pedalından çeker çekmez yani araça yavaşlama durumuna geçerken başlatıyor. Alternatör, maksimum verimlilik için 25V'a kadar elektriği oluşturup, depolama için kapasitöre gönderiyor. DC/DC dönüştürücü ise elektriği aracın gerekli noktalarına göndermeden önce 25V'tan 12V'a indiriyor.
Rejenerativ fren sistemi, yakıt tüketimini azalttığı için yeni araç tasarımlarında popüler bir konu. i-ELOOP da içten yanmalı motorlar için yakıt tasarrufu sağlayan bir sistem olarak lanse ediliyor. Mazda'nın açıklamasına göre bu sistem şehir trafiğinde %10'a varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

 

 

http://www.theengineer.co.uk/sectors/automotive/news/mazda-creates-capacitor-based-regenerative-braking-system/1011064.article

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.