PVC Boru - Yeşil İkilem

"Çevreci bina" gittikçe momentum kazanıyor. Amaç, çevrenin korunması için kaynak tüketimini azaltarak ayak izini küçültmek. Yeni tasarım ve inşaat teknolojileri ile daha sağlıklı, enerji tüketimi açısından verimli ve sürdürülebilirlik konusunu göz önünde bulunduran evler ve ticari binalar yapılabiliyor, bu arada maliyetler ve bakım giderleri düşüyor.
Ancak, "yeşil" malzeme tanımı yok ve bununla hiçbir standart kurumu tanım yapma konusunda ortaya çıkmıyor. Örneğin binalarda

PVC (polyvinyl chloride) kullanımı bu açıdan değerlendirilmesi gereken bir uygulama.Mukavemet, kimyasal dayanıklılık, hava şartlarına ve korozyona dayanıklılığıyla yüksek performans ve uzun kullanım süresi imkanı sunuyor.

 

Esnek ve hafif bir malzeme olan PVC tasarım, montaj konusunda da avantajlar sağlıyor. Üretim, taşıma, renklendirme konusunda getirdiği kolaylıklar da cabası. 

PVC'ye karşı çıkanlar, yalnızca üretimi sırasında değil, kullanım süresi boyunca da özellikle de bir yangın esnasında ortaya çıkan dooxin gibi kalıcı, biyobirikimli toksik madde içeriği nedeniyle karşı çıksalarda;, PVC'yi destekleyenler "Fonksiyonellik için Plastik Boru ve tesisatlı Yeşil Bina Teknolojisi" konulu çalışmada binalarda plastik boru ve tesisatın fonksiyonellik, güvenlik, ve çevresel performans açısından önemli bir rolü olduğu sonucuna vardılar. Sustainable Edge Solutions tarafından derlenen çalışmaya Plastik Boru ve Techizat Birliği www.plasticpiping.org  adresinden ulaşılabilir.

Kim Haklı?
Tıpkı mahkemede gibi iki tarafın da kendi tezlerini savunacak uzmanları var. "Yeşil Bina" konusu geliştikçe iki tezin de savunucuları bu pazardan kapacakları önemli payın peşini bırakmamak adına bu konuya eğilecekler. Şu ana kadar hiçbir otorite konuyla ilgili kesin bir açıklama yapmamış. Bakalım konu dünyada nasıl gelişecek ve biz Türkiye'de bu gelişmeleri nasıl takip edeceğiz.

ASME'den adapte edilmiştir: http://www.asme.org/kb/news---articles/articles/piping-systems/pvc-piping--green-controversy-with-no-solution

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.