Kitap Önerileri  

Bu Sizi daha Akıllı Yapacak

David Brooks’un ön sözüyle John Brockman’ın kitabı, “Bu Sizi Daha Akıllı Yapacak”  herkesin ufkunu açabilecek fikirlere değiniyor. “Herkesin kavrama kabiliyetini geliştirecek bilimsel kavramlar nelerdir?” kitabın konusu ve John Brockman’ın dünyanın en önemli düşünürlerine yönelttiği soru bu. Gelen cevaplar psikoloji, felsefe, ekonomi, fizik, sosyoloji ve daha pek çok alanın öncülerinden. Kitap en çok satanlar arasında.

Devamını oku...

Enerji Sistemleri Tasarımı ve İşletmesi

Alanında 50 yıldan fazla tecrübesi olan bir uzman tarafından yazılan Enerji Sistemleri Tasarımı ve İşletmesi, en uygun enerji sisteminin seçimi,

Devamını oku...
   

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller internet ağı içerisinde serbestçe veri gönderiyorlarsa, gerçekten de düşük güvenlik seviyesi söz konusudur. Ancak GSM operatörü ağı içerisinde APN (Access Private Network) kurdurarak güvenlik seviyesi arttırılabilir. 

Size özel APN üzerinden bir, GRE tünnelle static IP’si olan radius sunucunuza ulaşılır ve bu sunucu ile telemetrik modüllerinize özel IP verebilirsiniz. Bu modüllere ve sunucunuza kurumsal erişimle – VPN (Virtual Private Network) ile bağlanırsınız. Bu şekilde verileriniz güvende olur.

Bunun alternatifi de GSM operatörlerinden sizin için IP tünel kurmasını istemektir. IP tünelle modüllerinize verilen static IP’den static IP’si olan sunucunuza doğrudan bir tünel kurulur.

Bu arada ufak bir bilgi ülkemizdeki GSM operatörlerinden Turkcell kurumsal müşterileri bile söz konusu olsa APN kurulumu için bir ücret talep ederken, Vodafone ücretsiz APN kurulumu gerçekleştiriyor. Avea'nın söz konusu çözümlerle ilgili bir  girişimi söz konusu olmadığı için ona değinmiyoruz. Ancak belirtmemiz gerekir ki bu tip sistemlerde istediğiniz operatörle çalışabilirsiniz. Sonuçta kullandığınız GSM/GPRS ağı; ancak veri güvenliği dediğinizde APN uygulaması ve bu uygulamanın kurulu olduğu operatör seçimini yapmak gerekiyor. 

Share
Powered by Bullraider.com
   
Gerçek Zamanlı Yönetim Sistemleri
   
Uzaktan hareketli ve sabit tank takibi
   
Müşteri akaryakıt tüketimi ve tank takibi
   

Teknik Bülten  

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.