Kitap Önerileri  

Altın Dağın Doğuşu

Atatürk Barajı'nın kuruluş öyküsü ile birlikte Türkiye'de mühendislik tarihi ve etik kuralları anlatan bir otobiyografi. Türkiye'deki en önemli su projelerinden pek çoğunun başında bulunan İnşaat Yüksek Mühendisi Selami Oğuz'un kaleminden.

Devamını oku...

Quantum Enigma

quantum enigmaFizikçilerin atomu anlamaya çalıştırırken geliştirdikleri bilimin en başarılı teorisi quantum mekaniğini, kitabın yazarları  Bruce Rosenblum ve Fred Kuttner fazla da teknik olmayan bir dille, teoriyi geliştirenler hakkında hikayeler ve anektodlarla anlatıyor.

Devamını oku...
   

OPC Uyumlu Cihazlar

OPC, bir grup otomasyon ürünleri üreticisinin Microsoft ile birlikte çalışarak geliştirdiği bir seri standart spesifikasyonudur ve orjinali Microsoft’un OLE COM (component object model) ve DCOM (Distributed component object model) teknolojilerine dayanır. Sesifikasyon, proses kontrolünde ve üretim otomasyon uygulamalarında uyum sorununu ortadan kaldırmak üzere standart nesne, arayüz ve metodları tanımlar.

Telemetrik sistemler de OPC uyumlu cihazlarla aralarında konuşabilir, veri gönderebilir, yazdırabilir. En basitinden bir bilgisayara OPC sunucu kurarak ODBC ve CSV server üzerinden bu cihazlardan gelen verileri bilgisayara indirebilirsiniz.  Dolayısıyla aldığınız kontrol ve veri toplama ya da karşılama cihazlarının OPC uyumlu olmasına dikkat etmek, ileride kurduğunuz sistemleri geliştirmek ve farklı sistemleri birbiri ile uyumlu çalıştırmak adına büyük esneklik sağlayacaktır. Endüstriyel yazılımlarda arayüzlerin standartlaştırılmasıyla OPC spesifikasyonuna göre hazırlanmış tüm cihazlar, bu spesifikasyonla uyumlu sunucularla birlikte çalıştırılabilir.

Share
Powered by Bullraider.com
   
Gerçek Zamanlı Yönetim Sistemleri
   
Uzaktan hareketli ve sabit tank takibi
   
Müşteri akaryakıt tüketimi ve tank takibi
   

Teknik Bülten  

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.