Kitap Önerileri  

Yüzey Bilimi

Yüzey bilimi kimya veya fiziğin bir kolu olmaktan çıktı ve disiplinler arası önemli bir konu olarak gelişiyor. Özellikle nano-bilimdeki gelişmelere bağlı olarak gelişen bilgi seviyesi ile yüzey bilimi boyutunda katalizlerin kabiliyetleri daha iyi kontrol edilebiliyor.  

Kitap, özellikle öğrencilere kimyasal transformasyon ve yüzeyde gerekli yapıların oluşturulması konusunu anlatıyor.

Devamını oku...

Öğrenciler için Einstein’in Önemli Makaleleri

Evren analyışımız Newton, Galileo ve Maxwell’in klasik fizik teorilerinden yirminci yüzyılın başında relativite ve quantum mekaniğine, yani modern fiziğe  geçerken ciddi şekilde değişti. Bu değişimin en belirgin ismi Albert Einstein. 1905’te fiziğin üç alanında, atomun büyüklüğü ve etkisi, elektromagnetik alan

Devamını oku...
   

Mükemmel bir mühendis olmanın 10 yolu

Archimedes-220x300Tarihte bilinen mühendislerin ortak noktası belirgin bir hırs ve mühendislik güdülerinin yanı sıra bir mühendislik tutkusu ve yeni gelişmelere imza atabilme isteğidir. Edison’un 1000’lerce başarısızlık yaşamasına rağmen hayatının seyrini ancak bu açıklar; ya da Ford’un herkes at arabaları konusundaki bağlılığına rağmen kendi fikrine olan inancı.   Bir mühendisi iyi yapan şey yalnızca özel bir konuda uzman olmak, derinlemesine bilgi sahibi olmak değil, bunun yanı sıra vizyon sahibi de olmaktır; dünyanın gördüğünün en iyisini yapabilme tutkusudur.

 Malesef bunlar okullarda öğrenilmez. Yolu galiba şu aşağıdakilerin rehber olarak kullanılmasından geçiyor. Gerçi bunlar yalnızca mühendisler için değil başka alanlar için de geçerli. Hırsları olan herkes için. Mühendisseniz zaten hırslısınızdır.

  1. Öncelikle iyi bir işten daha azı ile yetinmeyin. Her zaman.
  2. En iyisinden bir şeyler öğrenin ve ondan daha iyi olmaya çalışın Her zaman hata yapılır ama kendi hatalarınız yerine başkalarının hatasından öğreniyor olmak tercih edilesi bir durumdur.
  3. Ne yapmayı çok sevidiğinizi düşünün ve tam olarak da onu yapın.
  4. Alanınızda güncel kalın.
  5. Risk alın ve her zaman ötesini düşünün.
  6. Fikirlerinizi ve hırslarınızı rakamlara dökün. 5-10-20 yıl sonrasının hedeflerini koyun ve hedeflerinize ulaşmak üzere yapacaklarınızı planlayın.
  7. Vizyonunuz ve gelmek istediğiniz noktaya gelmenize destek olacak insanlarla birlikte olun.
  8. Kusurlarınızı bulun ve tamir edin.
  9. İçinde bulunduğunuz topluma bir şeyler kazandırın.
  10. Ortada görünür durumda olun. Bir kenara gizlenmeyin.

Adaptasyon: http://www.engineeringdaily.net/10-ways-to-become-the-greatest-engineer/ 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.