Karbon emisyonunu azaltmak için havadaki karbondioksiti çekme konusundaki çalışmalar yeşil ışık yakmıyor!

karbon emisyonuSera gazı emisyonu konusunda pek çok devlet henüz hukuki bir düzenleme yapmadığı için bazı uzmanlar havadan karbondioksiti alma teknolojileri üzerine çalışmaya başladılar. MIT'de yapılan bir çalışmaya göre en azından yakın bir gelecekte bu çalışmaların gerçekçi sonuçlar vermesi pek de mümkün değil; zira maliyetler emisyonu kaynağında azaltma maliyetinin çok üzerinde. 

MIT Enerji insiyatifinden Howard Herzog'un bu hafta National Academy of Sciences

raporlarında İnşaat ve Çevre Mühendisliği'nden Kurt Zenz House ve Kaliforniya- Berkeley ve Stanford Üniversitelerinden C12 Enerji grubu ile birlikte bu hafta yayınladığı makalelerinde bu duruma dikkat çektiler. Benzeri bir analiz American Physical Society tarafından da yapılmıştı. Herzog analiz sonuçlarına göre karbon yakalama sistemlerinin maliyeti en iyi şartlarda ton başına karbon azaltma maliyetinin 8 katı civarında.
Havadan karbondioksit çekmek için ton başına 300 kat fazla havayı işlemden geçirmeniz gerekiyor. Bu da havadaki karbondioksit konsantrasyonundan kaynaklanıyor. Yapılan pek çok çalışma göstermiş ki bir karışımın bileşenlerinden birini bu karışımdan çekmenin maliyeti ise çekmek istediğiniz maddenin karışım içindeki orjinal konsantrasyonu ile ters orantılı. Dolayısıyla dış ortamdaki havada karbondioksit oranı düşük oladuğu için egzos gazına göre Karbondioksit çekme maliyeti çok yüksek.
Stanford Universitesi, Enerji Kaynakları Mühendisliği Yrd. Doç. Jennifer Wilcox'un söylediğine göre havadan karbondioksit çekme işlemi özellikle de fosil kaynaklı enerji ile yapılırsa, tam tersine karbondioksit oranında net artışa neden olur.
Kısacası yeni agaclar dikerek havadan karbondioksit azalmasını sağlamak ekonomik bir yöntem olarak görülebilir ama bunun dışında emisyon azaltılmasını sağlamaktan başka çıkar yol yok gözüküyor ve yakın vadede de olmayacak.

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.