CERN'in ATLAS ve CMS deneyleri ile Higgs araştırmasında durum

13 Aralık Salı günü CERN’de organize edilen seminerde Atlas (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) ve CMS (Compact Muon Selenoid) deneylerinin durumu ve Standart Higgs Boson modeli anlatıldı. Higgs Boson tabir edilen, parçacık fiziğinin Standart Modeline göre kütlenin var olduğu öne sürülen kuramsal

temel parçacığın üzerinde yapılan araştırmalar ciddi bir ilerleme olduğunu gösteriyor; ancak henüz varlığıyla ilgili kesin bir  sonuç çıkaracak düzeye gelinmemiş. 

 

Seminerin en önemli sonucu, Higgs Boson eğer varsa kütlesi ATLAS deneyine göre 116-130 GeV, CMS deneyine göre ise 115-127 GeV. Her iki deneyde de ümitlendirici sonuçlar alınmış ama bu sonuçlar henüz bir keşif söz konusu demek değil.

Standart Model, fizikçiler tarafında temel parçacıkların davranışlarını ve aralarındaki kuvvetleri açıklamak için kullanılıyor. Bu model bizim ve evrende görülen her şeyin yapıldığı özü açıklıyor. Ancak bu model, evrenin görülemeyen %96’sını tanımlayamıyor. Büyük Hidron Çarpıştırıcısı araştırma programının temel amaçlarından biri bu Standart Modelin ötesine giderek Higgs boson’un sorunun cevabı olup, olmadığını bulmak.

Higgs boson, eğer varsa, son derece kısa ömürlü, kolaylıkla bozulabilen bir parçacık. Hem ATLAS hem de CMS deneylerinde farklı bozulmalar analiz edilmiş ve deneylerde zayıf kütle bölgesinde küçük fazlalıklar belirlenmiş. Bu fazlalıklar istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlite farklı bağımsız ölçümlerde 124 ile 126 GeV arası fazlalıklar görülmüş. Bu yeni gelişmeler de parçacık fiziği ile ilgilenenler arasında oldukça ilgi yarattı.

ATLAS deneyinin sözcüsü Fabiola Gianotti, muhtemel Higgs boson parçacığının kütle aralığının 116-130 GeV arasında olabileceğini ve son bir kaç haftada 125 GeV civarında ilginç sonuçlar elde ettiklerini belirtti. Bu fazlalığın bir dalgalanmadan da olabileceğini, daha ilginç bir şey de olabileceğini belirten Gianotti, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile elde edilen son verilere bakılınca  sonuç almak için çok fazla beklemeyeceğimizi, yeterli verinin 2012’de bu muammanın çözülme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti.

Standart Model Higgs’in 115 – 127 GeV aralığında olduğunu inkar edemeyiz diyen CMS deneyinin sözcüsü Guido Tonelli ise alınan sonuçlarda 124 GeV civarında bir yoğunlaşma olduğunu ancak hala istatistiksel olarak kesin bir sonuç veremediklerini belirtti. Deneyler sonucu gördüklerinin ya bir dalgalanma ya da Higgs bason olarak açıklanabileceğini söyledikten sonra Tonelli de, Gianotti’nin 2012’de elde edilecek verilerle bir sonuç alacakları görüşünü paylaştı.

Her iki deney ekibi de Mart ayındaki parçacık fiziği konferanslarına kadar sonuçlarını iyileştirmeye çalışacaklar. Higgs’in varlığı veya yokluğuyla ilgili kesin bir ifade kullanmak için ise gerekli verilerin ancak 2012’nin sonuna doğru toplanması mümkün.  

Standart Model Higgs boson ilk olarak 1960’larda Dr. Peter Higgs tarafından ortaya atılan bir teoriyi destekleyebilir, ama Higgs boson’un Standart Model’in ötesine giden teorilerle ilgili farklı formları olması da mümkün. Standart model Higgs, çok sayıda bozunma sürecinin incelenmesinden sonra yeni bir fiziğin ilk adımı olabilir. Standart Model’e uymayan Higgs ise Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyi ile Standart Model Higgs’in olmadığı sonucu elde edildiğinde yeni bir fiziğin kapısını hemen açacak. Yani sonuç pozitif de negatif de olsa yeni bir fizik kapıda. Yani Türkiye’de pek çok yerde yayınlanan “beklenti hayal kırıklığına dönüştü” yorumu doğru bir yorum değil.
 
Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.