Kendi kendine toplanan polimerlerle yapılan mikrochip

Amerika’da yapılan araştırmada, komplike mikrochiplerin yapımında kendiliğinden toplanabilen polimerlerin kullanılması için bir yöntem geliştirildi. Bu yöntem, daha da yoğun montaj gerektiren parçalarda da kullanılabilir. 

MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) yapılan araştırmada geliştirilen yöntem bir anlamda kendiliğinden bir araya gelebilen moleküllere nasıl monte olacakları konusunda rehberlik ediyor. Bu şekilde mesela köşeli bir kablo, eğriler ya da altıgen şekiller oluşturabiliyorlar. Araştırma ekibi bir alt katman üzerinde şablon şeklinde küçük direkler kullanarak aralarındaki kuvvete bağlı olarak birbirlerine bağlanan polimer moleküllerinin

uygun şekle girmelerini sağlamışlar.

 

MIT Elektrik Mühendisliği’nde Doç. Dr. Karl Berggren, araştırma üzerine yazılan makalenin eş yazarı. Berggren, şablonun polimer bileşenlerinden birini iten bir madde ile kaplandığını söylüyor. Bu sayede moleküler yapı üzerinde gerilimle şekil değişikliği yaratılmış. Polimer bu gerilimden kurtulmak üzere dönmeye ve kıvrılmaya ve bu şekilde de yüzeyde farklı düzende şekiller almaya başlamış. Bu sayede polimerin doğal eğiliminin önüne geçilmiş ve ilginç yapılar oluşturması sağlanmış.

Kendi kendine toplanan gelen polimerler doğal olarak arı kovanı gibi hexagon şekil almaya çalışırlar. Makalenin bir diğer yazarı, Toyota malzeme, bilim ve mühendislik profesörü Caroline Ross, bu eğilimi açıklarken, elektrik devre tasarlayıcılarının 900’lik açılarla birleşen yapıları tercih ettiğini, bu yöntemle 900’lik açıdan daha fazlasını silindirik yapıları, küreleri, elipsoidleri basit şablonlarla yapabiliyoruz diyor.

Sistem ayrıca bir seri delik gibi yapıları da üretebiliyor. Bu sayede mikrochipleri daha yoğun şekilde yerleşmiş bileşenlerle üretmek mümkün hem de imalat süresini kısaltarak.

Makale, Journal of Advanced Materialsda Ağustos’ta basılacak ve şu an online erişime açık.


 Adaptasyon:
 http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/researchers-build-microchips-using-self-assembling-polymers/1013218.article#ixzz215TwviH3

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.