Işığa maruz kalan 2 boyutlu malzemeler 3 boyutlu nesnelere dönüşüyor

2D-to-3D-origamiKuzey Carolina Üniversitesinde (NC State) yapılan bir çalışmada ışığa maruz kalınca kendilerini katlayarak 3 boyutlu nesnelere dönüşen 2 boyutlu malzemeler geliştiriyor.

US National Science Foundation (NSF) tarafından sağlanan yaklaşık $1.76m kadar bir hibe fonu ile 4 yıldan fazla süredir yürütülen projede origamiden esinlenilmiş ve çok geniş uygulama alanı olabilecek bir çözüm söz konusu. 

Üniversitenin kimya ve biyomoleküler mühendislik profesörü Dr Jan Genzer liderliğinde tasarımcılar, mühendisler ve matematikçilerden oluşan geniş bir ekip, fotoresponsif, yani ışığa duyarlı malzemelerin kullanımı üzerine çalışıyor. Dr. Genzer, “bu şekilde elektronikten, seri imalata, hatta insani yardımların yerine ulaştırılmasına kadar çok farklı alanlarda kullanılabilecek yeni teknikler geliştirmeyi umuyoruz” diyor.

Açıklamaya göre, araştırmacılar, deneyler ve bilgisayar modelleri ile katlanma sürecini değerlendiriyorlar ve yeni çok fonksiyonlu, 3 boyutlu yapıları, bu şekiller üzerinde tam kontrol sağlayarak geliştirmeye çalışıyorlar. Şekiller 2 boyutlu malzemelerden yapılacağı için, elektronik imalatında kullanılan rulodan ruloya gibi yüksek hacim ve verimlilikle kullanılabilecek bir teknik söz konusu olmalı. 

Potansiyel uygulamaları temiz ortamda el değmeden elektronik montajından tutun, ambalajlamaya, seri imalata kadar uzanabilecek. Bu çalışma, daha önce yine NC State’de yapılan yalnızca ışığı kullanarak 2 boyutlu yapılardan 3 boyutlu yapılara dönüştürme çalışmasının sonuçları kullanılarak ilerliyor. Önceki çalışmada araştırmacılarda ön gerilimli plastik levhaları inkjet yazıcılardan geçirerek üzerine kalın siyah çizgiler basmışlar, daha sonra malzemeyi istenen şekline göre kesmiş ve infrared ışığa maruz bırakmışlardı. Kalın siyah çizgiler daha fazla enerji emdiğinden, plastik daralmış ve mafsal oluşturmuştu. 

Bu çalışmanın video görüntüsü için tıklayınız.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/production-engineering/news/2d-materials-exposed-to-light-could-transform-into-3d-objects/1013678.article#ixzz24TlEoY8q

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.