Esnek, transparan, atom kalınlığında elektronik

08NWGrapheneBNHybridf1-1346354782317Grafen ve boron nitrit, birbirine pürüzsüz tutunarak, komplike devreleri bir kaç nanometre kalılığında yapmayı mümkün kılıyor.

Cornell Üniversitesi araştırmacıları, elektronik devrelerin bir kaç nanometre kalınlığına kadar incelerek minyatürleşme sürecine katkıda bulunmak üzere çalışıyorlar. Geçen hafta Nature Dergisinde elektronik devre parçalarını, tek bir atom kalınlığında üretmek üzere bir teknik önerisi yayınladılar. Bu teknikle üretilen devreler esnek, trnasparan ve olabileceğin en incesi. Bu devreleri bir araya getirerek yapılabilecek komplike devreler bile, üç boyutlu, ancak yine de bugünkilerden çok daha ince olacak.

 

Üretim tekniği, bakır çözeltisi üzerinden kimyasal buharlaşma ile grafen katmanı oluşturma şeklinde özetlenmiş. Litografi ile istenmeyen grafen kısımlar kazınıyor ve boş kısımlara ikinci bir malzeme yerleştiriliyor. Bu ikinci katman elektronik olarak birinciden ayrı, ancak mekanik olarka bağlı oluyor. Araştırma ekibinin söylediğine göre bu ikinci malzemenin grafenin sınırları civarında oluşturulması, grafenin yapısını ve elektrik iletim özelliklerini değiştirmiyor. Cornell bilim adamları, birinci katman grafenin etrafına hegzagonal boron-nitrit yerleştirerek tek atom kalınlığında yalıtkan, ya da kimyasal modifikasyondan geçmiş grafen yerleştirerek n-tipi yarı iletken oluşturabileceklerini göstermişler.

Hibrit malzemelerin elektrik özellikleri incelendiğinde, boron-nitritin, komşu grafen bölgeleri arasında  yalıtkan görevi gördüğü ve daha önemlisi, bu bölgelerin iki boyutlu karbon’un elektrik özelliklerini taşıdığı görülmüş. Grafen ve boron nitrit bölgelerini biribirini takibeder şekilde yerleştirerek bir kablo dizisi yapmak da mümkün.

Araştırma ekibinden Mark P. Levendorf, moleküler yapıların geometrik şekiller gibi gözüktüğü  10 nanometre çözünürlükte bile farklı malzemelerin kesiştiği noktalarda gözle görülebilir bir kesintinin olmadığını söylüyor. Bu pürüzsüz birleşme ise, yüksek derecede reaktif ortam gerektiriyor. Zira düşük reaktivitede boron-nitrit, değil grafenle kendisiyle bile pürüzsüz bağlanmıyor. Farklı tipte grafenler ya da grafen boron-nitrit arasındaki sınırdaki elektrik direnci de minimal düzeyde.

Şimdi bu tekniğin atomik seviyede detaylı incelemesi yapılırken, tek bir katman içinde kullanılabilecek malzeme cinsi de genişletilmeye çalışılıyor. Örneğin p-tipi grafeni ekleyerek bir atom kalınlığında p-n jonksiyonu yapılmaya çalışılıyor. Incenecek malzemeler arasında öncelikli olanı da, grafenden farklı oalrak kendi kışak açıklığı bulunan ve transistöre çevirilmesi daha kolay olan molibdenum disulfat.08NWGrapheneBNHybridf2

İncelikle beraber esneme kabileti ve iyileşen mekanik özellikler söz konusu olduğu için Cornell’de yapılan bu çalışmanın ciddi yararlar sağlayacağı açık.

Adaptasyon: http://spectrum.ieee.org/semiconductors/nanotechnology/flexible-transparent-atomthick-electronics

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.