Çip üzerindeki hücreleri sıralamak için akustik dalga tekniği

acoustic waves to sort cells on a chipPenn State araştırmacılarının geliştirdiği teknik, akustik dalagaları kullanarak çip üzerindeki hücreleri sıraya koymak üzerine. Bu sayede daha fazla hücre tipi eş zamanlı olarak analiz edilebilir. 

Penn State’de mühendislik bilimi ve mekanik doçenti Tony Jun Huang’ın dediğine göre iki akustik dalga siyali akustik cımbız gibi davranarak 10 cent’lik metal para büyüklüğündeki çip üzerinde hücreleri sıraya dizebiliyor. Akustik dalgaların frekansı ayarlanarak, hücrelerin diziliş yolu değiştirilebiliyor.

 

Huang açıklamasında, bu cihazla hücreler 5 ya da daha fazla kanal üzerinde dizilebildiğinden, daha fazla hücre tipinin eş zamanlı oalrak analizi mümkün diyor. Bu sayede de biyolojik, medikal ve genetik laboratuarlarında daha küçük, verimli ve ucuz analiz cihazlarının kullanılması söz konusu. 

Hunag’ın söylediğine göre şu anda kullanılan analiz cihazları hücrelerin bir aşamada yalnızca iki kanal üzerine dizilmesine imkan veriyor ve hücrelerin damlacıklar içinde kapsüllenmiş olması gerekiyor ki bu da ileri analizleri komplike hale getiriyor. Analiz cihazları ise büyük ve pahalı. Bu çalışma ile amaç, söz konusu cihazları bataryalı, küçük, taşınabilir ve ucuz hale getirmek. Ayrıca ses dalgalarının kullanımının, şu an kullanılan tekniklerde olduğu gibi hücrelere zarar vermesi ihtimali çok daha düşük. Var olan teknikler aerosol gazı ürettiğinden ilave güvenlik önlemlerinin alınmasını gerektiriyor.  

Bulgularını Lab on a Chip dergisinin son sayısında yayınlayan araştırmacılar akustik dalga ile hücre sıralama için silikon katmanı – polidimetilsiloxan kullanmışlar. Çip’in kenarlarına, alternatif akımı akustik dalgalara dönüştüren iki paralel transduser yerleştirilmiş. Akustik dalgalar birbirleri ile etkileşime girdikçe, çip üzerinde basınç devreleri oluşturuyor ve hücreler çip üzerinden geçtikçe bu basınç devrelerine doğru yerleştriliyorlar. 

Transdıserler ayarlanarak dalgaların frekans ayarı ve çip üzerindeki basınç devrelerinin ayarı yapılabiliyor.

Cihazın ilk testi fluoresan polystren boncuklar üç kanal üzerine dizilerek yapılmış. Transduser açılmadan, çip üzerine serbestçe dağılmış. Transduser devreye alınıp da akustik dalgalar verilmeye başlanınca parçalar kanallara ayrılmaya başlamış.

Bu deney sonrasında araştırmacılar, lösemili  insan akyuvarlarını bu yöntemle sıralamışlar. Lösemili hücreler önce ana kanal üzerinde toplanmış daha sonra da 5 kanala ayrılmış.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/medical-and-healthcare/news/technique-utilises-acoustic-waves-to-sort-cells-on-a-chip/1014128.article#ixzz28K5mphnv

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.