Doğaçlama ağlarda kesin mesaj teslimatı

ad-hoc networksMerkezi olmayan ağlarda mesaj iletimi için öncekilerden daha seri bir algoritma ve diğerlerinden farklı olarak mesajın teslimi garanti.

Doğaçlama ağlar – iletişim ağları mobil sensörlerle değişken olarak kurulur ve genelde merkezi değildir, yani hiç bir düğüm ağın tümünün ne şekilde olduğunu bilmez.

Merkezi olmayan ağlarla ilgili ortaya çıkan sorulardan biri ağın şeklinin belli olmadığı durumlarda bile mesajların her bir düğüme ulaşmasının nasıl garanti edileceğidir. Bu ay münferit algoritmalar üzerine ACM-SIAM sempozyumunda MIT Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Bölümünden yüksek lisans öğrencisi Bernhard Haeupler, bu soruya cevap veren yeni algoritması ile ödül aldı.

Haeupler’in algoritması bu konu üzerine geçmişte geliştirilen algoritmalardan daha hızlı. Asıl önemli nokta ise deterministik olması yani mesajın gereki her noktaya iletilebileceği garanti. Daha önceki algoritmalar ihtimallere dayanıyordu yani probabilistikti: ne kadar uzun süre çalıştırılırsa çalıştırılsın her zaman mesajın bir veya daha fazla noktaya ulaşmama ihtimali vardı.
Ağ üzerinde bir nokta ağın haritasını biliyorsa, deterministik mesaj yönlendirme algoritması geliştirmek nispeten kolay. Ancak doğaçlama ağlarda bu tip bir merkezileştirmek bir kaç nedenden pratik değil: doğaçlama ağların çalıştığı ortamlarda bir süpervizör noktaya güvenmek genelde mümkün değildir ve/veya ağın şekli sürekli değişkenlik arzeder dolayısıyla da network haritası da kısa sürede geçerliliğini yitirir. Son olarak doğaçlama ağları oluşturan cihazlar genelde batarya ile çalışır ve bir noktaya süpervizör rolü yüklemek ve bu noktaya diğerlerinden sürekli bilgi aktarılması bataryanın hızlı boşalmasına neden olur.

Müşterek aksiyon
Bu alanda çalışanlar gibi Haeupler ağ üzerindeki iletişimi seri halinde ilerleyen bir oyun gibi tasavvur ediyor. Oyunun her bir roundunun süresi bir düğümün komşuları ile bilgi alış verişi için geçen süre ve algoritmanın basit versiyonunda her bir düğüm bir komşu seçerek bilgi alış verişine başlıyor, sonra ikinci bir düğüm seçiyor ve her iki düğümle birden bilgi alış verişine başlıyor. Böylece düğüm komşuları tarafından gönderilen bilgileri almış ve üçüncü bir komşu seçtiğinde doğrudan ya da dolaylı bilgi almadığı bir düğümü seçmiş olur. Sonrasında da her üç noda bilgi göndermeye başlar. Algoritma bu şekilde, doğrudan ya da dolaylı olarak bilgi almadığı hiçbir düğüm kalmayıncaya kadar, haber almadığı yeni düğümler seçerek devam eder, her bir seçimde de yeni bir round başlar.

Bu algoritma mantığında Haeupler, bir düğümün seçip, doğrudan iletişim kurması gereken komşu düğüm sayısının ağ içinde bulunan düğüm sayısının 2 tabanlı logaritması olduğunu ispatlamış. Haeupler, algoritmanın bir düğümün komşuları ile iletişime geçmek üzere geçirmesi gereken round sayısını düşüren daha seri bir versiyonunu da geliştirmiş. Bu versiyonda komşuların adreslerinin saptaması yapılmış. Haeupler, “bu versiyonda ne kadar yüksek hıza çıkabilirseniz gibi gözüküyor ana henüz bunun ispatını yapamadım” diyor.

Adaptasyon: http://web.mit.edu/newsoffice/2013/ad-hoc-networks-0109.html

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.