Nano Yapılarda Enerji Üretimi ile ilgili İlerlemeler

Artan enerji talebine sürüdürülebilir çözümler bulmak üzere nanoyapılar popüler hale gelmeye başladı. MIT'de Güç Mühendisliği'nden Profesör Dr. Gang Chen, ASME web-sitesi üzerinden nanoyapılardaki önemli ilerlemeleri ve gelişmekte olan teknolojileri anlatıyor. 

 Dr. Chen nanoyapılarının standart tanımını karakteristik alanı 100 Nm'den az olan yapılar olarak tanımlıyor ve çapı 100 Nm'den az olan bir kabloyu veya

nanoyapı örneği olarak veriyor.  Kendi tercih ettiği tanım olarak da boyut etkisinin önemli olduğu yapıları veriyor. Bu boyut etkisi ile, elektron, foton, molekül gibi dalga boyu etkisi veya ana serbest titreşim boyutu kastediliyor. 

 

Bu alanda pek çok gelişen teknoloji söz konusu. Bir tanesi pek çok endüstri için önemli olan batarya teknolojisi. Bu teknoloji ile %10'dan fazla verimlilik kazandılabiliyor. 

MIT'de termal ve elektrik enerjisi dönüşümü konusunda nanoyapılı termoelektrik malzemeler üzerine çalışılıyor. Termo elektrik enerjisi farklı sıcaklıktaki ortamlar arasındaki termal enerjiden elektrik enerjisi ya da bir termocouple'dan elektrik akımı gecirerek bir tarafın soguk bir tarafın da sıcak hale getirilmesi olarak ifade edilebilir. Bu konuda nanoyapıların katkısını ise Dr Chen kısaca elektrik enerjisi ile termal enerji dönüşümü açısından önemli olan iki faktöre dayandırarak yapıyor: iyi elektrik iletim katsayısı ve düşük ısı iletim katsayısına sahip malzemeler. Bu özellikler sağlayan nanoyapılar var. Dolayısıyla nanoyapılar verimliliği arttıracak. 

Otomotiv endüstrisi bu teknolojiyi kullanma konusunda hevesli teknolojilerden önde gelen bir tanesi. Hali hazırda otomobil motorunda enerji verimliliği %20'den az. Motorda üretilen ısı enerjisinin üçte biri egzos gazı ile atılıyor. Örneğin bu enerjiyi elektrik jeneratörleri yardımı ile elektrik enerjisine çevirebilirsek yakıt tüketiminde ciddi bir azalma sağlayabiliriz. 

Önümüzdeki beş yıl içinde bu teknolojinin gelişimi konusunda ise Dr. Chen, politikalar son derece önemli diyor. Örneğin otomotiv sektöründe AB emisyon standartları konusunda hedefler koydu. Bu gibi hedefler itici güç olacaktır. Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etme konusu ise Dr. Chen'in özellikle üzerinde durduğu bir teknoloji. Şu anda bu konuda fotovoltaik sistemler ve güneş ışığını bir noktada toplayarak buhar üretilmesi ve bu buharla Rankine çevrimini çalıştırma mantığına dayalı solar thermal power plant olmak üzere iki teknoloji var.  
Nanoyapılarla fotovoltaik sisteme benzer şekilde düz bir paneli termo elektrik etkisi kullanarak güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edilmesinde kullanabileceğimizi gösterdik ve çok yakında ticari bir ürün haline gelmesini bekliyoruz. 

http://www.asme.org/kb/news---articles/media/2011/11/advances-in-nanostructures-for-energy-production 

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.