Reklamların %95’inde para sokağa atılıyor!

Neden? Çünkü doğru hedef kitleye, doğru zamanda yapılmıyor. Diyelim ki mühendislik danışmanlık hizmetleri veren bir şirketiniz var. Bilbord hazırlattınız. Bunu görenlerin %95’i sizden veya başka birinden danışmanlık hizmeti almayı düşünmeyecektir. Zira bilboard reklamı, doğru yerde yani sizin hedef kitlenizin yoğun şekilde bulunduğu bir alanda değildir. Mesajınızın hedef kitlenizden %5’e tesadüfen eriştiğini düşünseniz bile doğru zamanlama değildir. Bilbord mesajını hatırlayacaklar, sonra da bu hizmet lazım olduğunda gidip, oradan diğer detaylara bakıp, sizi arayacaklar. Çok yüksek bir ihtimal değil.

Reklam verirken, doğru insanlara, satınalmaya hazır olduğukları anda ulaşmak önemlidir. Bu da pek kolay bir konu değil. Şimdi pek çok sitede sıklıkla görülen Google reklamlarına gelelim ki bu sitede de var. Reklam kodunu yerleştirdikten sonra sitenize düşen reklamlar rastgeledir. Örneğin bu tarz bir mühendislik sitesinde çiçekçi reklamı görebilirsiniz. Halbu ki bu siteye girenlerin çiçek almaya hazır olma ihtimali pek yüksek değil. Genelde teknik içerik arayanların yolu buraya düşer o esnada da teknik bir ürünün reklamının tutma ihtimali çok daha yüksektir. Bu siteye doğrudan reklam veren teknik ürün satıcıları ise doğru yere ulaşmış olurlar.

Diyelim ki yapı mühendisliği konusunda proje hizmetleri veriyorsunuz. Özellikle hastahane, okul, alışveriş merkezi gibi orta ve büyük inşaat işleri konusunda karar vericilere ulaşmanız doğru olacaktır. Bu durumda bir teknik dergiye verdiğiniz yarım sayfalık ilan, hedef kitleye ulaşmanıza pek katkıda bulunmayabilir. Zira karar vericilerin bu teknik dergiyi takip etme ihtimali çok yüksek olmayabilir. Bunun yerine bir gazeteye verilecek ilanın etkisi daha yüksek olabilir. Ancak işin açıkçası bunların ikisinin de size çok fazla katkısı olmaz. Birebir proje takibi ve canlı görüşme ayarlamak iş almanızda çok daha etkili olacaktır. Ancak bir dozaj pompası satışı yapıyorsanız, ilgili konulardaki teknik bültenlere reklam vermenin size yardımı olabilir. Ancak karar vericilere ya da onları bilgilendirebilecek bir hedef kitleye ulaşma imkanı varsa.

İşin özü: mühendislik ürünleri ve hizmetleri konusunda reklam verirken önce reklam vermenin gerçekten bir geri dönüşü olur mu olmaz mı onu düşünüp, sonra da doğru medya seçimine dikkat etmek gerekli. Basılı medyada geri dönüş oranı çok da yüksek değildir. Internet ortamında birebir pazarlama imkanlarını değerlendirmek hem maliyet avantajı sağlayacak hem de gösterdiğiniz çabaya karşılık alma ihtimaliniz artacaktır. 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.