Yüzeyleri yağlayarak dayanıklılığı arttırmak

lubricating-surfaceLineer hareketin olduğu tüm tesislerde bakım ekibi mekanik parçaların aşınmasını önlemek üzere düzenli aralıklarla yataklarda yağlama yapar. Manuel yağlama hem işçilik, yağlayıcı ve duruş maliyetleri düşünüldüğünde maliyetli bir işlemdir. 

Bunun bir alternatifi yağlama gerektirmeyen yatakların kullanılması. Bu parçalar içinde lubrikasyon deposu ve besleme sistemleri bulundurur ve yatakların ayrıca yağlanmasına ihtiyaç ya çok düşüktür ya da neredeyse hiç yoktur. Ancak bu yatakların kötü tarafı da komplike yapıları ve maliyetleridir.

Üçüncü bir yağlama opsiyonu ise tasarım hedefleri ile ilişkili olarak uzun ömürlü, bakım gerektirmeyen rulo kılavuz, bilye kılavuz ve bilye – yivli mil kılavuzu versiyonlarıdır. Yol genişliği 5 ile 65 mm arasında değişir ve en geniş yatağın statik güç sınıflaması 172,000 Ib’dur. Hepsinde sinterlenmiş reçine tozu lubrikasyon elemanları  ve çelik dayanak kullanılır. Reçine yüzeyin gözenekli yapısı bol miktarda yağ emilimine izin verir. Bu elemanlar rulmanın kaydırağına ya da kılıfı içine yerleştirilir ve emdikleri yağı doğrudan temasta bulunan yüzeylere verirler. Bakım istemeden bu şekilde çalışma süresi neredeyse bütün kullanım ömrünü kapsar.

 

Uygulamaya uygun şekilde, yük tipine, çalışma çevrimine ve diğer faktörlere göre mühendisin uygun ürünü seçmesi gerekir.

Rulo kılavuzlar bükülmezliğin ve moment yüklerine dayanımın yüksek olduğu uygulamalar içindir. Dört tane dengedeki silindir üzerinde bir kaydırıcı vardır. Kaydırıcının son plakalarının arkasındaki bir plaka muhafaza içine yağlama elemanları yerleştirilmiştir.

Bilye kılavuzlar resirkülasyon yapan çelik bilyeler üzerinde çalışır. Çelik bilyeler içine yağ emdirilmiş sinterli reçine kıllıf içinde çalışır. Bilyeler kılıf içinde hareket ettikçe, yağı alığ, ray tarafına iletir.

Bilye – yivli kılavuzlar içinde yağ emdirilmiş plaka şekilli elemanlar vardır. Bilyeler bu plakayı iki yöne hareket ettirerek yağı alır ve hem bilyelerin hem de yivli şaftın yağlanmasını sağlar.

Adaptasyon:  http://machinedesign.com/article/boosting-reliability-with-lubricating-surfaces-0213

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.