Türkiye’de MCKS işkencesi!

Bildiğiniz gibi Türkiye’de iletişimle ilgili cihazların kaydı BTK-Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı MCKS – Mobil Cihaz Kayıt sistemi üzerinden yapılmaktadır. Adı üzerinde iletişim kurumu, en azından makul seviyede bir iletişim kabiliyeti beklersiniz. Malesef!

MCKS, mobil cihaz ithalatçıları için tam bir işkence. Gerçi bundan 5-6 sene öncesine bakılırsa sistem bayagı gelişmiş ama bu gelişme olması gerekenin çok gerisinde, ilgili personel ise iletişim kurma konusunda hiç de istekli değil.

Diyelim ki yeni bir mobil cihaz ithalatçısınız, sistemi kullanmaya başlayacaksınız. Bununla ilgili bir kullanma talimatı olması beklenir ve bunun en azından sisteme nasıl giriş yapabileceğinizin anlatıldığı kısımının sitenin makul bir yerinde sisteme giriş öncesinde olması beklenir. Kurum MCKS’ye nasıl gireceğinizi bulma konusunu size bırakıyor. Bununla ilgili hiçbir yerde bir açıklama yok, yalnızca sisteme giriş linki var. Orada da takılırsınız. MCKS yetkililerine ulaşabilir de, yardım istemeye kalkarsanız, alacağınız cevap şu, “ithalatçı olan sizsiniz, bunu bize sormak için mi aradınız?”. Gerçi genelde telefonlara bakmazlar. Bir iki bölümde telefon açılır BTK’da, o da bununla ilgili bölüm değil malesef.

 

E, gerisi artık sizin sabrınıza, denemeler için ayıracağınız zamana vs bağlı. Neyse burada ne yapmanız gerektiğini biz söyleyelim: elektronik imza sahibi olmanız gerekir ve aktifleştirilmiş elektronik imza içeren USB cihazınızı bilgisayarınızın USB portuna takmış olmanız gerekir. Sonrasında “Sisteme Giriş” düğmesini görebilirsiniz.

Ve sisteme girdiniz! Tebrikler. Şimdi orada bir kullanıcı talimatı bulabilirsiniz. Bu talimat sistemin nasıl kullanılacağını anlatır ve hiç de fena değildir. Muhtemelen düzgün Türkçe bilen ve sisteme hakim birisi tarafından hazırlanmış. Ancak burada tamamen sistemle ilgili detayları bulabilirsiniz. Ne yüklemeniz gerektiği ile ilgili hiçbir bilgi yoktur. Hadi buyrun tekrar denemelere.

Yüklemeniz gereken evraklardan birisi gümrük beyannamesidir. Orası kesin, zira sistemde seçebileceğiniz iki tane evrak türü vardır: gümrük beyannamesi ve diğer. İşte bu diğerin altını doldurabilmek için denemelere başlarsınız. Yüklersiniz, ertesi gün ya da iki gün sonra red cevabı gelir bir de açıklamayla birlikte. Ancak açıklamada yazan ifadelerin Türkçe’sini çözebilmek genelde güçtür. Bazısı cümle şeklindedir, bazısı değil. Dışarıdan baksanız, bu resmi bir kurumun sisteminden geliyor demeye bin şahit ister. Bir daha bir daha okursunuz, bir daha bir daha farklı evraklarla denersiniz. Taaki tam ne istediklerini bulana kadar. İstediklerinin de bir standardı yoktur, bazen tek ürünün yer aldığı listede “işaretleyin de gönderin” gibi cevaplar da alabilirsiniz. Kısaası kolay gelsin!

Bu arada telefonla arayıp, sorayım demeyin, ulaşamazsınız. Sayfada geçen “Bilgi ve İhbar” hattını hiç aramayın, orası ihbar hattı aslında bilgi hattı değil. İthalat bölümüne yönlendirirler, onlar da telefon açmaz. Herhangi bir danışma noktası yoktur.

Peki, bu sistemin amacı neydi? Çalıntı cihazların kullanılmasını engellemek, Türkiye’ye cihaz girişini kontrol altına almak. Yani engellemek değil, kontrol etmek. Hani bir sistem kuruyorsunuz, bari arada bir kullanıcı gözüyle bir bakın, “olmuş mu bu” diye. Olmamış. İhracatçıyla temasa geçip, sisteme yüklemek için ek evrak istediğinizde aldığınız cevap “hiç böyle şey görmedim, rüşvet mis istiyor bunlar?” olur. Karşınızdaki insan değil ki sistem. Yıllardır oturmamış bir sistem.

BTK yönetimine duyurulur!

 

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.