Muhendislikte Sosyal Aglar

Sosyal ağ teknolojileri mühendislerin çalışma şekillerini değiştiriyorlar. Eski ekol mühendislerin çoğu sosyal ağların eğlenceden öte bir şey olmadığını düşünse de bu böyle. Beğenelim ya da beğenmeyelim, CAD geliştiricileri yazılımlarının içine sosyal ağ bağlantıları ile ilgili eklemelerde bulunmaya başladılar bile. Facebook ve LinkedIn gibi gerçekte bir web sitesi görünümünde olan ağlardan ziyade Microsoft tarafından geliştirilen SharePoint kurumsal sosyal iletişim ortamı olarak kullanılıyor. Anlık mesajlaşma, sohbet, forum ve gerçek zamanlı olarak bağlı üyeleri kontrol etme imkanı sağlıyor ve bir web altyapısı olarak yeni web parçalarına eklenebiliyor. Uygulama Outlook

ve Microsoft Project Server ile entegre calısıyor; ortak çalışma ve dosya paylaşımını detekleyen fonksiyonlar içeriyor. Bu yönüyle son derece kullanışlı; ancak sosyal ürün geliştirmeye uygun olmaması da getirilen eleştiriler arasında. 

 

PTC tarafından sosyal ürün geliştirme sistemi olarak adlandırılan Windchill Product-Point software de Microsoft çatısı altında çalışıyor. SharePoint'de bulunan isbirliği ortamını bir adım ileri götürüyor ve CAD formatında ürün içeriği yönetimi ve paylaşımına imkan sağlıyor. Bazı firmalar tarafından tedarikçi portalı gibi de kullanılıyor. SharePoint, yeni Windows ortamı olarak da lanse ediliyor. Windows'a girmek yerine kullanıcılar SharePoint'e girerek bilgisayarlarını başlatabiliyorlar. Mühendislik ve imalat firmalarının kullanımına özel yapılar geliştirmek üzere PTC gibi firmalar da SharePoint'in geliştirilmesi üzerine çalışıyorlar.

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.