Fotosentez prosesinden ucuz ve verimli güneş enerjisi

fotosentez prosesinden  ucuz ve verimli gne enerjisi.jpegAraştırmacılar fotosentez prosesinden faydalanarak ucuz ve verimli enerji üretmek üzere bir sistem geliştirdiler.

Tennessee Üniversitesinden araştırmacılar, MIT ve İsviçre’den Ecole Polytechnique Federale ile bitkilerden elde edilen moleküler yapıları kullanarak elektrik enerjisi üretiminde verimlilik arttırıcı bir proses  geliştirmek üzere işbirliğine girdiler. The Enginner’da yayınlanan

makaleye göre proje Yöneticisi Prof. Barry Bruce, “klasik fotovoltaik sistemlerden farklı olarak bu süreçte, zehirli kimyasallar yerine yenilenebilir biolojik materyallerin kullanıyoruz. Dolayısıyla bu sistemde diğer pek çok bioyakıta göre daha az zaman, alan, su ve fosil yakıt tüketimi söz konusu.” şeklinde yeni geliştirilen sistemi özetledi.

 

Enerji üretmek üzere mavi-yeşil su yosunundan fotosentez sürecinin photosistem-I (PS-I) adı verilen kilit bileşeninden faydalanılıyor. Bu yapı daha sonra yarı iletkenlerle iletişime geçmek üzere bir biyomühendislik sürecinden geçiyor ve aydınlatıldığında, fotosentez süreci elektrik üretiyor. Yeşil soalr hücreler çinko oksitten yapılan küçük tüplerden oluşuyor ve bu hücrelerle PSI parçacıkları çekiliyor ve kısa sürede bu parçacıklarla kaplanıyor.     

Doğru yapıldığında iki madde metal oksit arayüzünde birbirine karışıyor ve güneş ışığı ile aydınlatıldığında PS-I’da oluşan elektron çinko oksit yarı iletkeninin üzerine atlıyor ve elektrik akımı yaratıyor.    

Mekanizmanın kullanıma geçmeden önce üzerinde daha çalışılması gerekiyor. Ancak yapı dünyanın pek çok yerinde laboratuarlarda kurularak üzerinde çalışma yapılacak kadar basit gözüküyor.

Sonuçlar Nature: Scientific Reports’da yayınlanmış - http://www.nature.com/srep/2012/120202/srep00234/full/srep00234.html


http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/system-uses-photosynthesis-to-produce-efficient-solar-energy/1011642.article#ixzz1lbjjReNA adapte edilmiştir.

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.