Aeroderivatif Gaz Türbinleri

Aeroderivatif teknolojisi, uçak motoru teknolojisinin GE tarafından elektrik üretim santrallerine uyarlanması ile elde edilmiştir. Bu teknoloji ile üretilen türbinler basit bir çevrim santralinde %40-44  arasında verim sağlarken, tam yoğuşmalı, atık ısı kazanımlı ve buhar türbini ile kombine edilmiş bir modelde verim aralığı %50-54'e çıkıyor. Büyük ağır yük gaz türbinlerinde ise verim %60'ın üzerine çıkabiliyor. 

GE'nin Türkiye'de çalışan 51 aeroderivatif türbini var. Bu sayı ile ABD ve Kanada'dan sonra en fazla sayıda GE türbini

Türkiye'de ve 3 GW gibi ciddi bir üretim gücünü temsil ediyor. Projelere bakınca 2011 yılı içinde 3 proje için 3 ünite gelmiş Türkiye'ye. Bunlardan biri Ales projesi için Palmet enerji'ye, ikincisi Acarsoy Enerji'ye ve üçüncü de Bis enerji için.

 

FlexAero LM6000 PH Sprint tip gaz türbini ise en yeni ürünlerinden biri ve 53 MW gücünde, kombine çevrim ile 60-65 MW'a kadar güç elde edilebiliyor; bu da 200 bin eve enerji demek. verim seviyesi %54'e kadar çıkıyor. Bu türbinde NOx emisyonunu azaltmak için Dry-Low NOx teknolojisi kullanılıyor. Dolayısıyla bu ürün GE'nin Ecomagination yani ekolojik ürünler ailesine de mensup. Düşük emisyonlu gaz çıkışı su veya buhar kullanılmaksızın NOx emisyonunu 25 ppm seviyesinde tutulabiliyor. 

Aynı aileden FlexAero LMS 100 PB türbini %44 basit çevrim verimi ile mevcut gaz türbinleri içinde en yüksek verime sahi. Her iki türbin de çabuk devreye girip çıkma esneklikleri ile büyük avantajlar sağlıyor. Devreye girdikten sonra 10 dk içinde de maksimum  güce ulaşabiliyor.  

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.