Higgs Boson keşfedildi!

higgs bosonCERN’den bilim adamları Higgs Boson parçacığının keşfini 4 Temmuz 2012’de açıkladılar. Parçacık fiziğin standart modelinde, Higgs Boson, keşfi beklenen son parçacıktı. Diğerleri olan quarklar, leptonlar ve kuvvet taşıyıcılar uzun zaman önce keşfedilmişti. Ancak Higgs Boson’un varlığı ömrü çok kısa olduğundan varlığı Büyük Patlama’nın hemen sonrasındakine benzer yüksek hızlı çarpışmalar bir kaç kez tekrar edilmeden kesinleşememişti.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı 27 km uzunluğunda ve Fransa ile İsviçre’nin 100 m altına gömülü bir tünel. Parçacıkları neredeyse ışık hızına yakın bir sürate ivmelendiriyor ve çarpıştırıyor.

Bilim adamlarının bu çarpışma sonrasında aradıkları tarifi zor parçacıklardan biri de kısa ömürlü Higgs Boson’du.

 

higgs boson2

Bilim adamları sonuçların 5 sigma değerinde signifikansı olduğunu ifade ediyorlar ki bu da bir keşif demek. Ancak hala sonuçlar ham halde. Bu ay içinde tam analizin yayınlanması ile birlikte bir konferansla sonuçlar duyurulacak.

Keşfedilen Higgs Boson parçacığı uzayda her yerde var olan Higgs mekanizması ile atomlar arasında atoma kütlesini veren bir köprü niteliğinde. Parçacığın 125 ile 126 GeV arası bir kütlesi olduğu ve protondan 100 kattan daha fazla ağır olduğu belirlendi. 

Parçacığın adı nereden geliyor derseniz: http://www.hurriyet.com.tr/planet/20929207.asp

http://cdsweb.cern.ch/search?ln=en&cc=Multimedia+%26+Outreach&sc=1&p=higgsjuly4&f=&action_search=Search&c=Photos&c=Videos

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.