Yenilenebilir enerji için sanal güç santralı

Southampton üniversitesinde araştırmacılar yenilenebilir enerji kaynakları için sanal santral geliştirdiler.  Küçük çaplı bu güç santrallarına getirilen kooperatif yaklaşımı ile hem küçük elektrik üreticileri güçleniyori hem şebeke planlaması rahatlıyor. 

Son on yılda güneş panelleri ve rüzgar santralları gibi yenilenebilir kaynakların kullanıldığı güç santralları ve bunların şebekeye katkısı giderek arttı. Şebekenin enerji ihtiyacını kesintisiz olarak karşılayabilmesini garanti etmek üzere bu santralların elektrik üretimleri ile ilgili güvenilir tahminlerini iletmeleri gerekiyor. Bu tahminlerin güvenilirliği arttıkça şebekenin daha sağlıklı planlama yapması mümkün oluyor. Ülkemizde henüz yenilenebilir enerjinin katkısı son derece az olsa da yenilenebilir enerji kaynakları arttıkça, hidroelektrik ve termik santrallar üzerinden elektrik üretimine ihtiyaç giderek azalacak ve bu planlamanın önemi artacak.    

Sanal güç santralları ise bu şebekenin sağladığı enerji miktarına göre çok küçük kapasiteli yenilebilir enerji santrallarının şebekeye entegrasyonunu kolaylaştırabilir.

Sanal santrallarda benzeri boyutta çok sayıda yenilenebilir enerji santralı bir araya getirilerek boyut ve güvenilirlik olarak konvansiyonel güç santralı boyutuna gelmelerini ve planlamanın bu şekilde yapılmasını sağlıyor. 

 

Bir anlamda akıllı ve çok etmenli yazılım sistemleri ile santral kooperatifi kuruluyor. Hem küçük santralların şebeke ile pazarlık gücü artıyor hem de sistem daha rahat planlanabilir hale geliyor. 

Dr Valentin Robu, Southampton üniversitesi’ndeki araştırma grubundan ve çok sayıdaki ufak üreticinin bir araya gelmesinin hem verimliliği hem de maliyet etkinliğini arttıracağını söylüyor. Geliştirilen akıllı sistem yüksek bir yatırım da gerektirmiyor, yalnızca ciddi fark yaratacak bir girişim.  

Sistemde doğru tahminlerin ödeme açısından ödüllendirildiği bir yapı da var. Bu da genel şebeke planlamasını rahatlatıyor. Araştırmacılar 16 rüzgar santralından yarım saatlik aralıklarla 10 hafta boyunca rüzgar hızı verisi toplamış ve yaklaşımlarını test etmişler. Çalışmanın detayları bir makale ile bu hafta Toronto’da AAAI konferansında yayınlanacak. 

Bizde de yakın zamanda geliştirilmesi gerekecek bir uygulama. Danimarka'da da bu konuda çalışmalar yapılıyor. 

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/team-works-on-virtual-power-plants-for-renewable-energy/1013297.article#ixzz21vQLnVSI

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.