Süperiletkenler üzerine yeni bir gelişme

superconsuctor developmentIsrail, Tel Aviv Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, süperiletkenlerle ilgili önemli bir gelişmeye imza atma iddiasında: var olanlara göre daha yüksek ısılarda çalışabilen süper iletkenler.

Elektrik akımını kayıp vermeden iletebildikleri için süper iletkenler güç iletiminde son derece önemliler. Ancak, süper iletkenler 30K gibi son derece düşük bir sıcaklıkta çalışabiliyorlar ve bu durum kullanımlarını zorlaştırıyor. Son 20 yıldır, bilim adamları süper iletkenleri daha yüksek sıcaklıklarda çalışır hale getirme konusunda uğraşıyorlar. Özel bazı iyonların eklenmesi ya da çıkarılması gibi zor kimyasal dopinglerle bu bir dereceye kadar başarıldı ve malzemenin kritik sıcaklığı yükseltildi. Ancak, Prof. Yoram Dagan liderliğindeki ekip, malzemenin kritik sıcaklığını değiştirmek için daha kolay bir yöntem geliştirdiklerini ifade ediyorlar.

Bu yöntem, süper iletken film üzerine çökeltilerek, ince bir molekül kalınlığında bir kaplamaya ışık tutulması şeklinde özetleniyor. Deneyler sırasında, üç farklı moleküler kaplama kullanılmış. Dogan’ın ekibinin belirlediği, ışık kaynağını açıp, kapatarak kritik sıcaklığın çoğaltılıp, azaltılabileceği. Dogan, bu çalışmayı süper iletkenlerin sıcaklığını kontrol etmek üzere bir düğme geliştirdikleri şeklinde özetliyor. Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/researchers-shed-light-on-superconductor-development/1013696.article#ixzz24yWEDfPX

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.