Mobilite problemlerini belirlemek üzere 'Akıllı halı'

2039143 TE CarpetManchester Üniversitesinde geliştirilen akıllı halı mobilite problemlerini algılayıp, biri düştüğünde uyarı verebiliyor. Halının altına yerleştirilen plastik optik fiberler, üzerine basıldığında esneyebiliyor ve yürüyüş şeklini gerçek zamanlı olarak haritalıyor.

Açıklamaya göre, kenarlara yerleştirilen elektronikler, algıladıkları sinyalleri bilgisayara gönderiyor. Bu sinyaller, ayak izlerinin görünütüsünü çıkarmak üzere analiz ediliyor ve yürüyüş değişiklikleri ya da ayağın takılması ve düşme gibi durumlar belirlenebiliyor

 

İstatistiklere göre yaşlı insanların %30-40’I her sene düşüyor. Düşme, evde yaşanan kazalar arasında en ciddi ve en sık olanı ve 65 yaş üstü grupta hastahaneye başvuranlar arasında ciddi bir oranı teşkil ediyor.

Araştırmalarını Institute of Physics’in Photon 12 konferansında bugün sunan bilim adamları, akıllı halıların bakım evlerinde ve hastahanelerde kullanılabileceğini ya da gerektiğinde yaşlı insanların evlerinde takibi için kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıca fizyoterapistler, bu halıyı, hastanın yürüyüş şeklindeki değişim ya da tedavi sonucu ilerlemeyi belirlemek için de kullanabilirler.

Kullanılan görüntü teknolojisi çok amaçlı olduğundan, kimyasal döküntü ya da yangın durumlarını da erken uyarı sistemi dahilinde görmek mümkün. Üç farklı akademik birimden gelen disiplinler arası araştırma ekibinden Manchester Üniversitesi Foton Bilimi Enstitüsü, hastahane tarayıcılarına benzer yeni bir tomografik teknik kullanarak, akıllı halının yüzeyinin altında ışığın ilerlemesi ile 2 boyutlu görüntüsünü çıkarıyor.   

Foton Bilimi Enstitüsü’nden Dr Patricia Scully liderliğindeki araştırma ekibi, halının düşme sonrası insanların tedavisinde, hatta yaşlılıkla değişen ve aile bireyleri ya da bakıcılar tarafından farkedilemeyen yürüyüş değişimlerinin belirlenmesinde önemli bir unsur olacağına inanıyorlar. Scully’nin söylediği, “halı, insanların durumları hakkında biyomekanik algılama ya da vücut sıvılarının kimyasal algılaması ile kapsamlı bilgi toplayabilir. Kolaylıkla yaşam alanlarına girebilmesi için halı, mobilyalı ortama hatta mobilya yüzeyine düşük maliyetlerle uyarlanabilir” şeklinde.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/smart-carpet-could-help-predict-mobility-problems/1013739.article#ixzz25VF1XbnA

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.