Sahte ürüne görünmez önlem

sahte urune gorunmez onlemGüney Dakota Üniversitesi Maden ve Teknoloji bölümü tarafından yapılan araştırmada elde edilen yeni yöntemle, görünmez kodlar nano parçacıklarla üretildi. Florasan mürekkeple ürüne yazılan kodlar günlük yaşam şartlarında fark edilemiyor. Ancak üzerinde bu barkodu bulunduran ürünü kızılötesi ışığa tuttuklarında kodlar parlamaya başlıyor.

İngilizce Quick Response (Çabuk Tepki) kelimelerinin baş harflerinden adını alan QR kodları ilk kez Japon Denso firması tarafından 1994 yılında geliştirilmişti. Kod genellikle kare beyaz fon üzerinde siyah motiflerden oluşuyordu. Günümüzde dijital kameralı mobil telefonlarının etkisiyle yaygınlaşmaya başlayan QR kodları kullanıcıyı internet adresine,

e-posta adresine, telefon numarasına, iletişim bilgilerine, SMS veya MMS'ye veya coğrafi konum bilgisine yönlendirebiliyor.

 

BBC'de yer alan habere göre, geliştirilen gorunmez QR kodları kağıt, cam ve benzeri diğer materyallerin üzerine yapılabilecek. Uzmanlar kodların yazım sürecinin şuan 90 dakika olduğunu belirtirken, konu üzerinde daha fazla çalıştıkları takdirde bu sürenin 15 Dakika'ya kadar duşebileceğini söylüyor.

Geliştirilen bu yeni yöntem sayesinde üreticiler ürünlerinin orijinalliğini daha kolay bir sekilde sertifikalayabilecek. Öte yandan hükumet kurumları da gizli belgelerin güvenliğini bu yöntem sayesinde artırabilecek.

Referans: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/21455915.asp

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.