Cam teknolojisi güneş ışığını doğrudan bina içine veriyor

cam teknolojisiUluslararası araştırma ekibi, ofis şartlarını iyileştirmek üzere güneş ışığını binaların içine yönlendiren pencereler üzerine çalışıyorlar.

İsviçre EPFL’den tasarımcılar ve MIT, Tokyo’nun merkezinde bir ofis binasının 6 katına yeni bir cam teknolojisi uygulaması yaparak güneş ışığının pencere kenarında aşırı ışık ve ısınma yaratması yerine binanın 15 m içine kadar yayılarak aydınlanma sağlaması üzerine çalışıyorlar.

Teknoloji, bir seri kavisli, paralel alüminyum slot ve transparan silindirin çift camlı pencerenin arasına yerleştirilmesi ile oluşuyor. Bu haliyle ofis ortamında perdelerle ve doğal olmayan ışık ortamında çalışılan binalar için geliştirilen bir teknoloji.  Standart pencere boyutu düşünüldüğünde 6m’ye kadar aydınlanma mümkün. Geliştirilen teknoloji bu mesafeyi ikiye katlayabiliyor.

Güneş ışığı pencereye vurduğunda, alüminyum slotun her iki taraftaki parabolik eğri, ışığı alarak tavana yönlendiriyor. Aynı zamanda güneş koruması görevi de görüyor ve ışınların aşağı tekrar yönlenmesine engel olduğu için parlamayı engelliyor.

 

Çapı 5 mm olan transparan akrilik silindir, ışığın, odanın derinine doğru diffüzyonunu sağlıyor ve bu derinlik, normal bir pencere camıyla sağlanandan çok daha fazla. Her bir pencerenin yansıtıcı tavanı var. Tavan aynasının grenlilik seviyesi yan diffüzyonu arttırıyor ve bu esnada odanın alt kısımlarına da ışığın yönlendirilmesini sağlıyor.  


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/civil-and-structural/news/window-technology-directs-sunlight-deep-inside-buildings/1014810.article#ixzz2DzYwaXIO

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.