Eski binaları depremden koruyabilmek için cam fiber

Seismic-FabricAlmanya’da eski binalara depremden korunmalarını sağlamak amacıyla uygulanmak üzere cam fiber kaplama geliştirildi. Duvarları güçlendirerek deprem sırasında çatlak oluşmasına engel olan ve bina üzerinde bir hasar oluşursa da çökmeye karşı koruma sağlayan sismik kaplama Karlsruhe Institute of Technology (KIT)’de geliştirildi. Malzemenin eş tasarımcısı Moritz Urbann açıklamasında “Güçlendirme sayesinde deprem esnasında duvarların çökmesi geciktirilebilir ve ideal şartlarda tamamen önlenebilir. Özellikle kısa ve orta şiddetteki depremlerde binanın çökmesini engellemek için daha fazla bir çekme mukavemetine gerek olmuyor” diyor.

 

Araştırmacılardan Lothar Stempniewski ise kaplamanın basit tasarımı sayesinde uygun sıvalarla pek çok farklı yapıdaki binaya yalıtım malzemeleri ile birlikte uygulanabileceğini söylüyor. Afet durumunda yalnızca hastahane, okul ve dinlenme evleri gibi kritik binaların korunması bile son derece önemli.

KIT’ın açıklamasına göre cam fiberin dört yönde geçerli yüksek çekme mukavemeti ve eğilme mukavemeti, duvar üzerine oluşan çekme gerilimini düşürüyor ve çatlama ve hasar oluşma ihtimalini düşürüyor.

Ağır bir deprem esnasında fiberde kopma oluşursa kaplamadaki elastik polipropilen fiberler kırık duvar bölümlerini bir arada tutabiliyor. Bu sayede de bina içindeki insanlar kaçmaları için daha fazla süre kazandırılıyor.

Araştırmacılar, ürünün ticarileşmesi için teknik doku üreticisi Dr Günther Kast GmbH & Co ile birlikte çalışmışlar. Şu anda İtalyan inşaat malzemesi üreticisi Röfix tarafından Sisma Calce markası ile satışa sunulmuş durumda.

Bu malzeme ile kaplama binanın dışındaki tuğla ve taş duvarlarına uygulamak için uygun. Stempniewski şimdi beton ve iç duvarlar için benzeri çözümler üzerinde çalışıyor. “Beton söz konusu olduğunda ortaya sönümlendirilmesi gereken daha yüksek bir kuvvet çıkıyor. Dolayısıyla karbon fiberler gibi yeni malzemeleri test ediyoruz” diyor.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/civil-and-structural/news/fibreglass-fabric-could-protect-old-buildings-from-earthquakes/1015110.article#ixzz2HTdYVqDU

http://www.geekosystem.com/seismic-fabric-for-buildings/

 

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.