Grafen uygulamaları geliştirmek üzere Avrupa Birliği’nden 1milyar €

EU fund grafene-researchAvrupalı araştırmacılar Amerika ve Uzak Doğu ile grafen uygulamaları geliştirmek üzere yarışa 1 milyar € fon desteğiyle giriyorlar.

17 farklı ülkeden 126 araştırma grubundan oluşan konsorsiyum, yüksek iletkenliğe sahip, mukavemetli ve esnek ama yalnızca laboratuar ortamında kullanılan ürünü, elektronik, havacılık ve enerji sektörlerinde önemli bir etki yaratacak hale getirmek üzere bu fonu almaya hak kazandı.

AB’nin “Geleceğin Gelişen Teknolojisi” programı kapsamında dağıtılan fonlar araştırmacılara grafen uygulamalarını geliştirmek ve ticarileştirmek üzere 10 yıl süre veriyor. Bu alanda Amerika, Çin ve Güney Kore’de de çalışmalar devam ediyor.

Konsorsiyumun üyelerinden Cambridge Üniversitesi’nde yeni açılan Grafen Merkezi direktörü Prof Andrea Ferrari, “projenin genel amacı grafenin geleceği nokta bazı endüstrileri değiştirebilir. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından tarihteki en yüksek araştırma fonu olarak tanımlanıyor ve malzeme bilimi dünyanın hiçbir yerinde bu kadar yüksek bir bedel almadı, bu bir ilk. ” diyor.

Son araştırma raporları grafenin ticarileşmesi ilgili araştırmalarda diğer ülkelerde alınmış patentlere bakıldığında Avrupa’nın geride kaldığını ortaya koyuyordu. Ferrari, bu fonun durumu değiştireceğini söylüyor ve “bilimsel tarafta Avrupa’nın önde olduğunu, ancak asıl sorunun Avrupa’nın bilimi teknolojiye ve patentlere çevirip, çeviremeyeceğiydi. Bu fondan önce sorunun cevabu hayırdı ama şimdi cevabın evet olabileceğini düşünüyorum” diye ekliyor.  Söz konusu fon başka ülkelerde de araştırmaların hızlanmasında ve yeni fonların devreye sokulmasında şüphesiz etkili olacaktır.

Bu fonu alan proje 11 çalışma grubuna bölünmüş; temel araştırma, üretim ve uygulama, yeni malzemeler, enerji depolaması ve grafen kapasitörlerinin geliştirilmesi bu grupların üzerinde duracağı alanlar arasında. Ferrari ilk uygulamanın kompozitler ve esnek, transparan elektroniklerde olacağını düşünüyor. Bu alanlarda grafenin iletkenliği ve esnekliği önemli avantaj sağlayabilir.  

Yakın vadede grafenin silikonun yerini alması beklenmiyor, bu çok uzun vadede olabilecek bir şey, ama grafen silikonla birlikte kullanılabilir.  

Projenin ilk 30 aylık fazında 54 m€  kullanılacak. AB’nin verdiği bu fona üye devletlerden de katkı gelecek ve ilk olarka bilgisayar, sensör ve enerji teknolojisi sektörleri üzerinde durulacak. Sonraki aşamada katılımcı sayısı %20 kadar artacak ve diğer alanlara da bakılacak.Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/european-team-receive-1bn-to-develop-graphene-applications/1015370.article#ixzz2JOu2PkNA

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.