Yalıtkanla birleşen grafenle 2D elektronik cihazlar

grafen-merged-with-h-BNRice Universitesi iki boyutlu elektroniklerle ilgili önemli bir ilerleme kaydetti. Atom kalınlığında iletken ve yalıtkanın birleştirildiği katmanlarla dokular oluştruluyor.

Grafen ve altıgen boron nitrit (h-BN) plakalar halinde birleştirilerek nano ölçekte farklı dokulara dönüştürülmüş. Rice’ın geliştirdiği bu yöntem sayesinde elektronik cihaz üreticileri çok daha ufak üretimler yapabilecek. Her ne kadar Rice’da bulunan teknik kapasite çözünürlüğü 100 nm seviyesinden öteye götüremese de araştırmacılar gerçekte limitin litografik tekniklerle belirleneceğini söylüyor.

Rice araştırmacılarından ve Nature Nanotechnology’deki makalenin eş yazarı Jun Lou, tamamen fonksiyonel cihazların 30 nm, hatta 20 nm genişliğinde devrelerle yapılabileceğini söylüyor. Bu da devreleri şimdiki yarı iletken fabrikasyonundaki ölçekler seviyesine indirmek demek.

 

H-BN, grafen gibi gözüküyor, aynı kümes atomik yapısına sahip ve iyi bir yalıtkan özelliğinde. Rice’da yapılan daha önceki bir çalışmada grafen ve h-BN kimyasal buhar çöktürme yöntemi ile birleştirilerek elde edilen plakalarda iki malzemenin özelliklerinin birleştiği ve malzemenin elektronik özelliğinin kontrol edilebilir olduğu gösterilmişti.

Bu yeni çalışmada ise daha hassas detaylı grafen dokuları, h-BN plakaları üzerindeki boşluklara yerleştirilebiliyor. Litografik tekniklerle farklı desenlerde yerleştirilmesi mümkün. İki malzeme arasındaki ara yüz, elektron mikroskopu ile görüntülenmiş ve grafenden h-BN’e keskin geçişler gözülebiliyor. Bu sayede manyetik alan büyüklüğü ve şekilleri hassas şekilde kontrol edilebiliyor.

Yeni çalışmada da önce kimyasal buhar çöktürme yöntemi ile başlamış. Sonra lazer kesimli foto rezistanslı örtüler h-BN üzerine yerleştirilmiş ve malzeme argon gazı ile aşındırılmış.  Örtüler suyla çıkarıldığında grafen kimyasal buhar çöktürmesi yöntemi ile boşluklarda büyütülmüş ve grafenin h-BN ile kenarlar üzerinden bağ kurması sağlanmış. Bu şekilde oluşturulan hibrit katman alınarak her hangi bir alt katman üzerine yerleştirilebiliyor.

Atomik bağların karakteristiklerinin belirlenmesi ve grafenle h-BN arasındaki sınır üzerinde potansiyel bozuklukların incelenmesi için yapılması gereken çalışmalar olmasına rağmen elektrik ölçümler bileşenlerin kalitesinin oldukça iyi olduğunu gösteriyor.

Ekibin yaptığı açıklama, önemli bir nokta da istenen her şekilde grafenin büyütülebildiği, aşındırılıp, tekrar büyütülebildiği ve bu işlemlerin sonunda her iki malzemenin de kendine özgü özelliklerini kaybetmedikleri yönünde. Yalıtkanlar, yalıtkan olarak kalıyor, karbondan etkilenmiyor ve grafen de kendi özelliğini koruyor.  


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/graphene-merged-with-insulator-to-create-2d-electronic-devices/1015371.article#ixzz2JOuYNZXU

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.