Hatasız grafen üretilmesi için yeni bir yöntem

defect-free-grafenElektronik, enerji ve sağlık sektörleri için grafen içeren cihazların geniş çaplı üretiminin yolunu açacak hatasız grafen üretilmesi için yeni bir yöntem geliştirildi. 

Grafen, kimyasal buhaz çözünmesi yöntemi ile üretilebilir ama bu metod rastgele yerleşmiş grafen pullarının oluşmasına ve bu pullar arasında pürüz ya da çatlakların ortaya çıkmasına neden oluyor. 

Oxfor Üniversitesi, ACS nano’da yayınlanan makaleye konu araştırmada bu grafen pullarının, hizaya sokulmasının, karbon atomlarının basit bir bakır folyo üzerinde manipüle edilmesiyle mümkün olduğunu bulmuş. Bakır yüzeyin atomik yapısı üzerinde büyüyen karbon atomlarının yerleşimi için bir rehber görevi üstleniyor.

Üniversitenin yaptığı açıklamaya göre grafen üretilmesi sırasında uygulanan basınçla bu bakır rehberin birlikte kontrolu, grafen pulların kalınlıklarının, kenarlarının geometrisinin ve birbirleri arasındaki sınırların kontroluna imkan veriyor. 

Oxford Üniversitesi, Malzeme Bölümünden Prof. Nicole Grobert, “bu buluşumuz, düzgün yerleşmiş pullarla oluşturulmuş geniş grafen plakalarının üretimi mümkün olacağını gösteriyor. Böylece daha düzgün, güçlü ve elektron dostu bir malzeme üretme imkanı var” diyor. 

Presnip olarak üretilecek grafen plakanın büyüklüğünü belirleyen tek etken bakır plakanın boyutu. Aynı teknikle iki katmanlı grafen üretimi de mümkün. Bu da değişik elektrik özelliklerinden dolayı özellikle ilgi konusu. 

Araştırma ekibi grafen uygulamalarının endüstriyel boyutta önünü açabilecek bu buluş için İngiltere’de patent başvurusunu 2012‘de yapmış. 

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/method-allows-growth-of-defect-free-graphene/1015420.article#ixzz2Jx09I7yC

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.