Güneş ışığı süper emicisi karbon yakalama ve stoklama için enerji ihtiyacını düşürebilir

sunlight superabsorbantKarbon yakalama ve stoklamanın ekonomik olarak yapılabilmesi için güneş enerjisi önemli olabilir. Yeni bulunan malzeme yüksek miktarda gaz emerken, bunu salması için güneşe maruz kalması gerekiyor.

Avustralya’da geliştirilen malzeme, fosil yakıt yanması sonucu yakalanan CO2’nin kullanımı için gerekli enerji ihtiyacını düşürebilir. Avustralya araştırma ajansı CSIRO’dan Matthew Hill ve Melbourne’deki Monash Üniversitesi’ndeki ekip tarafından sentezlenen malzeme  metal-organik yapıda (MOF) ve gaz stoklamadaki kabiliyetleri bilinen yüksek poroziteli malzemeler sınıfında.

Metal atom grupları organik köprü molekülleri ile bağlandığında, bu MOF malzemeler, gram başına 10,000 m2’ye varan iç yüzey alanına sahip olabiliyor. Söz konusu malzeme ise bu grupta fotosensitive olarak geliştirilen ilk malzeme.

 

MOF’lar, UV ışığa reaksiyon veren ve CO2’nin serbest bırakılmasını tetikleyen hafif tepkili azobenzen molekülleri ile emprenye edilmiş. Araştırma ekibinden Richelle Lyndon, “bu reaksiyonla eğilme ve esneme kabiliyeti, geliştirdiğimiz malzemeyi özgün kılıyor”. 

Var olan karbon yakalama ve stoklama teknikleri amonya esaslı sıvıları kullanarak baca gazı sistemlerinden CO2 yakalama şeklinde. CO2 stoklama için salınımı ve emici malzemenin tekrar kazanılması için ısı gerekiyor. Bu işlemler ise güç santralının %30 kapasitesinin kullanımını gerektiriyor. Dolayısıyla bu teknikle karbon yakalama ve saklama işleminde maliyet verimliliği düşük.
Angewandte Chemie dergisinde yayınlanan makaleye göre, Lyndon ve ekibi azobenzen içeren MOF’un emdiği CO2’nin %64’ünü, güneş ışığında bulunan konsantre UV frekansına maruz kaldığında, anında salıverdiğini iddia ediyor. Bu da karbon yakalama ve stoklama maliyetinin ciddi şekilde düşmesi ve emicilerin tekrar kazanılması için enerji kayıplarının ortadan kalkması demek.  

Monash’da geliştirilen MOF’un CO2’e yatkınlığı yüksek, ama Lyndon’ın açıklamasına göre ışığa tepkili azobenzen ligand, farklı MOF’larla birleştirilerek, farklı gazların emilmesi için de kullanılabilir. İncelenen diğer MOF’lar arabalar için hidrojen ve metan stoklama malzemeleri. 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/news/sunshine-superabsorbent-could-reduce-energy-demand-of-ccs/1015524.article#ixzz2Kn5pI0FN

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.