3 Boyutlu baskının değişen yüzü

Sanki artık herkes bir şekilde 3D printing konusuna aşina oldu, bunlarla bir sürü şey üretiliyor gibi geliyor. Örnekler uçak kanadından, mücevherlere, kafeslere hatta kendi protrelerimize kadar değişiyor. Aşağıda 3D printing dediğinizde fiyatı 20,000 $’ın altında olan hem ticari hem tüketiciye özgü bazı makinaları inceliyoruz, hatta çoğu daha da ucuz. 

LeapFrog
3D-printing1Evdeki kullanıcıyı hedefleyen Hollanda’daki LeapFrog’un Creatr 3D printerı, diğer tüketici tipi cihazlardan birkaç yönden farklı. Öncelikle, tamamen Alüminyum’dan yapılmış, dolayısıyla sağlam. Elektronik bileşenleri de daha güvenilir. Örneğin tüketici tipi cihazlarda step motor sürücüleri çabuk bozulur; bu cihazda profesyonel tiplerde kullanılan sürücüler kullanılmış. Kayış ve tahrik mili de daha sağlam. Kısaca printer daha dayanıklı.

Fiyatı 1500 $ civarında ve bu fiyat seviyesindeki diğer printerlar kalibrasyon gerektirirken, Creatr makinalar montajı ve ön kalibrasyonu yapılmış olarak geliyor. Kutudan çıkarıp, kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

leapfrog.thumbnail23 × 27 × 23-cm hacmi tüketici tipi bir cihaz için oldukça büyük. Üstüne opsiyonel  dual ekstruderi istenebiliyor. Creatr termoplastik ekstrüzyonla çalışıyor. Tek ekstruderli bir makina, örneğin bir köprü modeli yapamazken, bu makinada sütunları yapmak için yol üstündeki ilk katman basılırken, nozülden gelen plastik havada katlanıyor ve ikinci ekstruder çözünebilir bir madde ile boşluğu dolduruyor. Bu şekilde kullanıcı, neredeyse her şekli basabiliyor. Yapım işi tamamlandıktan sonra kullanıcı kolaylıkla havada asılı kalan kısımların yapımında destek görevi gören ve suda çözülebilen maddeleri yıkayarak uzaklaştırabiliyor.

Kullanılan malzeme makara üzerinde gelen filament. ABS ya da PLA plastik ile basım yapılabiliyor. PLA, ABS’den daha kırılgan bir malzeme ve daha düşük ergime sıcaklığı var ama daha düzgün kenarların yapımında kullanılabiliyor. Nihai modellerin yapımında ABS daha çok tercih edilebilir.Mesela Lego’lar ABS’den yapılıyor. Öte yandan sunum modellerinde PLA kullanılabilir. PLA aynı zamanda biyoçözünürlük özelliğine de sahip.

Creatr, tipik olarak 200 mikron’luk katmanlar basıyor ama mekanik olarka toleransların 100 mikron seviyesine inmesi mümkün. X ve Y eksenlerinde hız 0.24 m/sn seviyelerine çıkarken ekstrüzyon hızı 200 mm/dk. Örneğin bir iPhone koruyucusunu 10-15 dk’da basabilir.

FormLabs
eiffel-tower.thumbnailCambridge’deki FormLabs yakın zamanda Form 1 isimli ilk stereolitografi (SL) makinasını çıkardı. Fiyatı 3,000 $ civarında. Ürünün hedef kitlesi profesyonel tüketiciler, mühendisler, imalatçılar ve tasarımcılar olarak belirlenmiş. Akıllıca hazırlanmış bir yazılımı ve son işlemleri destekleyecek araç gereçleri var. Makina SL’in daha az bilinen bir versionunu kullanıyor. Reçine, tankın üstünden değil alt kısmından çıkıyor.

Malzeme olarak uygun fotopolimerler kullanılıyor. Bir litrelik şişesi 149 $ civarında. Reçine fiyatı, daha yüksek çözünürlükteki makinalarda kullanılanın aşağı yukarı yarısına denk geliyor. 

Makina minimum 25 mikron kalınlıkta katmanlar üretiyor. Minimum şekil boyutu ise 300 mikron. Baskı hızına gelince tipik olarak 15 mm yüksekliği bir saatte basıyor. Boyutları ise 12.5 × 12.5 × 16.5 cm.

Stratasys Stratasys 
foot.thumbnailYeni piyasaya çıkan Mojo 3D printer, erimiş çöküntülü modelleme ile ABS baskı yapıyor. Günlük işlerinde CAD kullanan tasarım mühendisleri için uygun bir makina. Şirket ilk olarak 2001’de Dimension isimli makinasını, o deönemde piyasada olan 3D printerların neredeyse yarı fiyatına piyasaya çıkarmıştı. O tarihten bu yana pek çok Dimension serisi üretildi ve fiyatları 20,000 $ seviyelerine indi. Beş yıl kadar önce uPrint piyasaya sürüldüğünde fiyatı 15,000-20,000 $ bandındaydı. Nisan 2012’de gelen Mojo’nun ise fiyatı 10,000 $’ın altında olan ilk profesyonel seviyedeki makina olduğu söyleniyor.

Mojo ile ilgili ilk dikkat çeken şekli ve boyutları; HP’nin 2D printer formuna çok benziyor. Yazılımı da kullanıcıların CAD üzeirnden parçaları taşıyıp bırakmalarına uygun şekilde hazırlanmış ve seri şekilde ikinci, üçüncü ve dördüncü modeller basılabiliyor.

Mojo yapım malzemesi filament formunda ve besleyici kafasıyla birlikte. Hepsi bir arada baskı kartuşunu oluşturuyor. Stratasys, kullanıcıların printerı 10-15 dk’lık bir sürede kurabileceklerini söylüyor.

WaveWash 55 adı verilen temizleyici aparatları ile birlikte gelen Mojo, desktop kullanıcılarını hedefliyor. Yaklaşık 4 kg’lık malzeme bir galon suyun içine atılıyor ve parçalar bu sabunlu suyun içinde yıkanıyor. Destek kısımları 15-30 dk içinde ayrılabiliyor. Printer ve aksesuarlarının fiyatı toplam 9,900 $ civarında.  Baskı alanı ise 7.5x7.5x7.5 cm boyutlarında.

RepRapPro ve Mcor Technologies bir sonraki makalede.

Adaptasyon: http://machinedesign.com/article/the-changing-face-of-3d-printing-0213?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+MDCadcamcae+(Machine+Design+-+CAD%2FCAM%2FCAE+channel

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.