Hareket halindeki Piezo’lar: Teknolojinin temelleri, motorlar ve dahası - II

Piezomotorun faydaları

Yüksek çözünürlüğün ve doğruluğun yanı sıra piezomotorların aşağıdaki özellikleri vardır:

• Piezomotorlar, hareket komutu aldığı sırada sıkışma olsa bile yanmaz .

• Kalkış torkları yüksektir ve geniş bir tork yelpazeleri vardır. 

• Elektromanyetik motorların bazılarında bulunan yapışma-kaymanın ortadan kalkması ile piezomotorlar seri start-stop imkanı sağlar. 

• Piezomotorlar normalde kilitli ya da serbest olarak ayarlanabilir. Kilitli durumda sapma ihmal edilebilir (bazı döner tiplerde 1arc-sec/sa ‘ten az)

• Elektromanyetik motorlar genellikle dişlilerle ve güç transfer ekipmanları ile birlikte kullanılır ve mekanik toleranslar, geri tepme, histerisis söz konusudur. Piezomotorlar ise doğrudan tahrik birimleridir, dolayısıyla yüksek çözünürlük ve tekrar edilebilirlik avantajları sunarlar.

• Güç gereksinimleri genelde basittir ve kontrolleri için düşük voltajlı birimler yeterlidir (12 V DC’den az). Bu şekilde piezomotorlar mobil olarak ve enerji açısından sıkıntılı alanlarda kullanılabilir.

• Piezomotorlar genellikle elektromanyetik etkileşime girmez. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve benzeri uygulamalarda kullanılabilirler.

piezo step motor

piezo step motor2

Piezo uygulamaları

Piezomotorların kullanıldığı çok sayıda ürün tasarlanmış ve başarılı şekilde fotonik, biyomedikal araştırma, nanoteknoloji alanlarında ticarileştirilmiştir. Uygulamalar arasında aşağıdakiler sayılabilir:

• Medikal cihazlarda piezo. Piezoelektrik motorlar ultrasonik vericilerde; dölleme, mikromonitor, ameliyet robotları , mikrodozajlama uygulamalarında; sitapatolojide hücre penetrasyonu ve görüntülemesi; dermatolojide lazer ışın yönlendirmesinde, oftalmolojide ve 3D görüntülemede kullanılmaktadır.

• İç kulak tüy hücreleri, nanometre ölçekli salınımları elektrik sinyallerine dönüştüren mekano-sensörlerdir. 2007’de Virjinya üniversitesi Nörobilim departmanında piezolar kullanılarak iç kulağın patofizyoloji ve ve fizyolojik olarak anlaşılması için kulağın duyma fonksiyonunun replikasyonu yapıldı. Son araştırmalarda ise duyma problemlerini çözmek üzere piezomotorlarla araştırmalar yapılıyor.

• Böcek boyutlu robotlar. Karınca boyutunda yeni robotlar yakında yeni uygulamalarda yerini alabilir. Yarı iletken endüstrisinde kullanılanlara benzer teknolojilerle seri imalatlarıın yapılması mümkün.

• Daha iyi emniyet kemerleri. Ohio Üniversitesi Akıllı araçlar merkezi’nde piezoelektrik cihazların emniyet kemerlerinde kullanımı üzerine çalışıyor. Şimdi kullandığımız emniyet kemerleri ile çarpma anında kemerin omuz üzerine binen kısmına denk gelen kuvvet 4000N seviyesine çıkarken kucak seviyesinde 2500 N’a varıyor. Yapılan araştırmada piezoelektrik aktüatörlerle emniyet kemerinin D ringinde, kemerin üzerine gelen kuvvetlerin kotrol edilmesi üzerine çalışılıyor. Bu şekilde kemerlerin yolcu boyutlarından bağımsız olarak herkese uygun olması da imkan dahili.

• İnsansız uçaklarda piezomotorlar. Bir süre önce 40 mm istiflenmiş piezomotor insansız hava aracının kanatlarına, aktüatörlere hidrolik basınç vermek üzere entegre edildi.

• Hassas pozisyonlama. Odaklama, tarama, ayarlama ve denetleme gerektiren elektronik ve medikal uygulamalar genelde mikro-metre pozisyonlama üniteleri içerir. Piezomotorlar, birkaç nanometreye inen hassasiyette çalışabiliyor.

Örneğin bir ölçme işleminde piezomotrlar lineer bir aktüatörü çalıştırabilir ve küçük objeleri bir sensör önünden düşük hızda geçirerek geometrik veri kaydedebilir.

Adaptasyon: http://insidepenton.com/machinedesign/nl/Micromo-PiezoMotors.pdf 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.