Isıtıcı 'nanoçubuklar' malzeme özelliklerini optimize edebiliyor

Nanorod heating barsNorth Carolina State Üniversitesi, hizalı nanoparçacıklar yerleştirerek polimerlerin belirli kısımlarını eritebilmek için bir yöntem bulduğunu açıkladı. Bu yöntem fiberleri istenen yönde eritebildiği için daha dirençli nanofiberler ve malzemeler ortaya çıkabilir.  

Fizikçi Jason Bochinski ve Laura Clarke, malzeme bilimci Joe Tracy ile birlikte özel olarak hizalanmış altın nanoçubukları katı malzemenin içine yerleştirmişler. Altın nanoçubuklar boyut ve yerleşimlerine göre farklı dalga boylarında ışığı emiyor ve ışığı ısıya çevirebiliyor. 

Bu çalışmadan nanoçubuklar, yatay hizalı olduğunda 520 nanometre dalga boyunda, dikey hizalandığında da 800 nm ışığa tepki verecek şekilde ayarlanmış. Malzeme üzerine farklı dalga boylarında ışık uygulaması yapıldığında, istenen yöndeki fiberleri eritirken, etrafındaki fiberleri etkilemiyor.  

Uzaysal düzlemde malzemeyi bu şekilde ısıtabilmek malzemenin özel kısımlarında gerekli manipülasyonu yapmaya imkan verecek. Zira nanoçubuklar ısıyı noktasallaştırıyor, yani nanoçubuğun kendisi ve yakın çevresi ısınırken, diğer kısımlar etkilenmiyor. Bu şekilde üretimi yapılmış malzemelerde bile optimizasyon yapmanın mümkün olduğunu söylüyor Bochinski. Malzemenin fiziksel özellikleri değişmeden mekanik özellikleri değişebilir, bu da daha yüksek verim, daha az atık demek.

Araştırmanın bulguları Particle & Particle Systems Characterization’da bulunabilir.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/design-engineering/news/nanorod-heating-bars-can-optimise-material-properties/1015623.article#ixzz2LtREli4B

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.