Karbon dioksit yakalama verimini arttıran malzeme

Kore’deki araştırmalarda geliştirilen yeni malzeme karbon yakalama sürecinin maliyetlerini düşürebilir.

Kore,  İleri Bilim Ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) geliştirdikleri yeni malzemenin, çeşitli gazların bulunduğu karışımdan karbon dioksit yakalama konusunda en yüksek verim seviyesini sağladığını ve üretiminin diğer kuru emicilerden çok daha ucuz olduğunu açıkladı.  Azo-COP adı verilen malzemenin,  karbon yakalama işlemi sırasındaki çok yüksek sıcaklıklarda ve nemli ortamlarda kararlılığını, dolayısıyla da yakalama verimini koruduğunu iddia ediyorlar. 

Malzemeyi gelitiren Profesör Ali Coşkun ve Yousung Jung’un yaptığı açıklamaya göre “Azo-COP CO2 ve N2 ayrıştırmasında kullanıldığında yakalama verimi yüz misli artıyor”. 

 

Katalist gerektirmeyen malzemenin kimyasal karakteristikleri oldukça iyi olduğundan karbon diokist yakalama işleminin de içinde olduğu farklı alanlarda kullanılabileceği bekleniyor.  

Karbon yakalama işlemi için en yaygın şekilde kullanılan maddeler, aminler gibi likit solventler. Ancak araştırmacılar metal-organik çerçevede (MOF) ya da zeolite gibi katı absorbentlerin de  kullanılabilmesi konusunda çalışmalar yapıyor. 

KAIST’in geliştirdiği, bilinen sentezleme yöntemi ile üretilen yeni malzeme, basit organik molekülleri nitrojenle birleştirerek gözenekli bir polimer oluşturuyor. Su ya da aseton gibi ucuz solventler kullanılarak impüriteleri ortadan kaldırılıyor. Pahalı solventler kullanılmadığı için de maliyeti düşü oluyor.  

Yapılan açıklamada, Azo-COP gaza kimyasal çekim yerine zayıf çekim kuvvetleri ile bağlandığından malzemeden CO2 nin alınmasının maliyetinin de nispeten düşük olduğu ifade ediliyor. 

Araştırma ile ilgili makale Nature Communications dergisinde basılmış. Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/new-material-makes-carbon-dioxide-capture-more-efficient/1015631.article#ixzz2LvgLEBnc

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.