Nano ölçekte sürtünme ile yüzey iyileştirme

Münih Teknik Üniversitesi’nde (TUM) daha önce bilinmeyen ve nano ölçekte bir friksiyon tipi gözlemlendi.

Nanosistemler için düşük friksiyonlu bileşenler aranırken, Thorsten Hugel ve Alexander Holleitner liderliğindeki fizikçiler, farklı solventler içindeki tek polimerli moleküllerin belli yüzeyler üzerinde neden ya da nasıl kaydığını veya yapıştığını incelemeye başlamışlar. Bu çalışmanın temel amacı, moleküler seviyede fiziğin temel kurallarını anlayarak sürtünmesiz yüzeyler ve uygun yağlayıcı maddeler geliştirmek. Çalışmaları için polimerin ucu nanometre seviyesinde küçük ucu olan kuvvet mikroskobuna bağlanmış. Böylece polimer molekülü test yüzeyinde çektikçe atomik kuvvet mikroskobu ortaya çıkan kuvvetleri ölçmüş, buradan da polimer sarımın davranışı belirlenmiş. Bilinen yapışma ya da kayma gibi friksiyon etkilerinin yanı sıra araştırmacılar, belli polimer, solvent kombinasyonları için “yüzeyden salmalı yapışma” adını verdikleri bir etki görmüşler.   

Prof. Hugel, “polimer yüzeye yapışsa da polimer teli, sarımlı parçasından çözeltiye doğru ciddi bir kuvvet uygulanmadan çekilebiliyor. Bunun açıklaması muhtemelen polimer sarımı içindeki çok düşük iç friksiyon” diyor.

Açıklamaya göre “yüzeyden salmalı yapışma”, hareketin hızına, yüzeyin desteğine ya da polimerin yapışma kuvvetine bağlı değil. Bunun yerine yüzeyin kimyasal yapısı ve solventin kalitesi belirleyici oluyor; hidrofobik polistren kloroform içinde çözüldüğünde tamamen kaygan bir davranış sergilerken, su içinde “yüzeyden salmalı yapışma” gözlemleniyor.  

Porf Hollitner, “tek moleküllü sürtünme üzerinde yaptığımız ölçümler friksiyonu minimize etme konusunda yeni ışıklar yaktı. Gelecekte özel hazırlanmış polimerlerle nano ve mikrometre seviyesinde yeni yüzeyler geliştirilebilir” diyor.   

Çalışma Alman Araştırma Fonu ve Münih Mükemmel Nanosistemler Girişimi Kümesi tarafından desteklenmiş.Araştırma ile ilgili makale, Nanoscale Friction Mechanisms at Solid–Liquid Interfaces için tıklayabilirsiniz.Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/channels/design-engineering/news/nanoscale-friction-could-lead-to-surface-improvement/1016328.article#ixzz2UA3ril8j

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.