Yüksek Kapasiteli Şarj Edilebilir Batarya

Stanford araştırmacıları yaptıkları çalışma ile yüksek verimli ve kapasiteli dayanıklı şarj edilebilir pil üretiminde önemli ilerleme kaydettiler. Geliştirdikleri elektrotta, bir bakır bileşeninden kristal nanoparçacıklar kullandılar. 

Laboratuvar testlerinde elektrotun 40,000 şarj ve deşarj çevrimine dayandığı, sonrasında ise orjinal kapasitesinin %80'ine kadar şarj edilebildiği rapor edilirken, ortalama Li-Ion pillerin yalnızca 400 şarj/deşarj çevrimine dayanabildiğini göz önünde bulundurmak lazım.

 

Günde bir kaç şarj/deşarj çevriminde kullanıldığı düşünülürse, geliştirilen elektrotun ortalama 30 yıl ömrü olacağı söylenebilir.
Elektrotun dayanıklılığı yapımında kullanılan kristal bakırın atomik yapısından kaynaklanıyor.Bataryalar genellikle elektrotun kristal yapısında oluşan hasar nedeniyle kullanılamaz hale gelirken, geliştirilen elektrotta kristallerin açık iskeleti iyonların elektrotun yapısına zarar vermeden hareket etmesine imkan veriyor. iyonlar serbest şekilde hareket edebildiğinden elektrotun şarj/deşarj hızı yüksek; bu da, bataryadan elde edilen gücün elektrotun ne kadar hızlı deşarj edilebildiği ile orantılı olduğundan önemli.
Açık yapıdan yeterince faydalanabilmek için doğru büyüklükte iyon kullanılması da önemli. Burada kullanılan hidratlı potasyum.
Ürünün ticarileşmesinin önünde hicbir engel olmadığı kaydedilmiş.
http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/electrode-could-lead-to-large-capacity-rechargeable-battery/1011060.article

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.