Robot Kurtarma Ekibi

swiss rescue_robotsYüzlerce küçük robotu kontrol eden yeni teknoloji çöken binaların altında kalan felaketzedelerin kurtarılmasında bir çığır açabilir. 

İsviçre firması K-Team Corporation, Harvard Üniversitesi araştırmacıları tarafından lisansı alınmış 3 cm çapında 'Kilobot' adı verilen robotların üretimine başladı. Kilobotlar, bireysel ve kooperatif çalışmak üzere programlanabiliyor.
Araştırmacılar robot sürüsünün enkaz içindeki boşluklardan geçerek hayatta kalanları bulabileceklerini, bulundukları yeri izleme olanağı sağlayabileceklerini, temizleme ve bir araya getirilerek çöken

binalarda destek yapıları oluşturulabileceğini söylüyorlar. Ayrıca tehlikeli ortamlarda inşaat yapılmasından, tarımda karınca ve arıların yaptığı gibi tozlamaya yardımcı olabilecekleri iddialar arasında.
Harvard School of Engineering and Applied Sciences'dan Michael Mitzenmacher'a göre Kilobot ile araştırmacılara geniş, dağınıl ve foksiyonel sistemler tasarlama ve geliştirme konusunda yeni bir araç sunuluyor.
Böcek görünümlü araçlar kürdan gibi üç bacak üzerinde hızla ilerleyebiliyorlar. Etrafındakilerin hareketini takip edip, kendi davranışlarını buna göre ayarlayabiliyorlar ve böylece de insan müdahalesi gerektirmeden bir ekip gibi davranabiliyorlar. Maliyetler ve konun karmaşıklığı, araştırmacıların daha önce aynı anda bir kaç düzine robottan fazlasıyla kontrol algoritmalarını test etmelerine izin vermemiş.
Harvard'ın Self-Organizing Systems Research Grubu tarafından geliştirilen Kilobot'lar çok daha fazla sayıda robotla bu testi hayata geçirmek için düşük maliyetli bir çözüm olmuş. Bu sayede araştırmacıların kolektif robot davranışı anlayışını geliştirebilmeleri için fiziksel bir test ortamı sağlanmış.

 


http://www.theengineer.co.uk/news/robot-rescue/1010966.article

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.